2025. 05. 07. - 08:00
Veszélyes lenne teljesen átadni a hálózatot a generatív MI-nek

A generatív mesterséges intelligencia a vállalati rendszerek titkos fegyverévé válik, de csak akkor, ha az ember ott marad a folyamatban.
A jövő vállalati hálózata nem csupán gyorsabb, biztonságosabb és stabilabb lesz, hanem intelligensebb is. A generatív mesterséges intelligencia megjelenése alapjaiban változtatja meg azt, ahogy a cégek hálózatokat terveznek, működtetnek és védelmeznek. A technológia lehetővé teszi a hibák előrejelzését, a forgalom intelligens optimalizálását és a fenyegetések szinte valós idejű észlelését, mindezt emberi beavatkozás nélkül. De ez még csak a kezdet.
A GTT, a globális hálózati szolgáltatások egyik vezető szereplője már ma is generatív mesterséges intelligenciát alkalmaz hálózati teljesítményének és biztonságának növelésére. A cég mesterséges intelligencián alapuló rendszerei képesek a forgalmi minták elemzésére, a rendellenességek automatikus azonosítására, sőt, az incidensek előrejelzésére is. Mindez csökkenti a leállások idejét, javítja a felhasználói élményt és hatékonyabbá teszi az üzemeltetést, egy olyan világban, ahol minden másodperc számít.
A generatív mesterséges intelligencia azonban nem csak elemző. Képes szimulációkat futtatni, forgatókönyveket készíteni és javaslatokat tenni a hálózati architektúra optimalizálására, mintha egy láthatatlan mérnök dolgozna a háttérben. Az automatizált hibajavítás, a dinamikus terheléselosztás és a valós idejű riportálás mind-mind része ennek az új paradigmának, ahol a gépi tanulás nemcsak tanul, hanem tanít is.

Az okos hálózatok forradalma már elkezdődött és a generatív mesterséges intelligencia vezeti
Bár a technológia ígéretes, nem lehet figyelmen kívül hagyni a veszélyeket. A generatív mesterséges intelligencia nemcsak a hálózatokat tudja optimalizálni, hanem a támadók is kihasználhatják azt. Egy mesterséges intelligencia-alapú hálózat sebezhetőségei éppen olyan gyorsan tárhatók fel, mint ahogy védelmet nyújtanak ellenük, ezért a szakértők hangsúlyozzák az emberi felügyelet fontosságát. A generatív mesterséges intelligencia segíthet, de nem vehet át mindent.
A végső kérdés tehát nem az, hogy a generatív mesterséges intelligencia képes-e megújítani a vállalati hálózatokat, hanem az, hogy az emberek képesek-e megfelelően használni. A technológia adott, a lehetőségek határtalanok. A siker kulcsa az együttműködésben rejlik: ember és mesterséges intelligencia közös munkájában, amely nem váltja ki, hanem megerősíti egymást.
CS.SZ.