2025. 05. 14. - 15:15

Már nem csak agyunk van: digitális elménk is lett

Már nem csak agyunk van: digitális elménk is lett

Így formálja át a generatív mesterséges intelligencia nemcsak a munkánkat, de a gondolkodásmódunkat is. 

„Először mi formáljuk az eszközeinket, aztán az eszközeink formálnak minket” – írta John Culkin és 2025-ben ennek igazsága égetően aktuálissá vált. A generatív mesterséges intelligencia nemcsak válaszokat ad, hanem kérdez is, nemcsak segít, hanem alakít és nemcsak kiegészíti az elménket, hanem bővíti azt. Az, hogy ma már sokan úgy használják a mesterséges intelligenciát, mint régen a jegyzetfüzetet vagy a keresőt, alapvetően újragondoltatja velünk, mit is jelent gondolkodni, tanulni és alkotni.
 
aki nem beszéli a kontextus nyelvét, az nem tud jó kérdéseket feltenni, legyen szó zenéről, dizájnról vagy üzleti stratégiáról. A mesterséges intelligencia azonban segít ezeket a nyelveket megtanulni, legalábbis annyira, hogy részt tudjunk venni egy-egy gondolati térben. A fordított gondolkodás, vagyis az, hogy előbb kérdezek, aztán tanulok, a mesterséges intelligencia segítségével villámgyorsan válik hatékony gondolkodási technikává.
 
A kreativitás sosem volt kizárólag a semmiből való teremtés. Sokkal inkább meglévő elemek újszerű kombinációja. Ebben pedig a generatív mesterséges intelligencia kiváló: különböző kontextusokat képes összekapcsolni, ötleteket finomítani és új nézőpontokat adni. Kreatív partnerként segít felfedezni azt, amit magunktól talán sosem látnánk meg. A generatív mesterséges intelligenciával történő közös gondolkodás nem kiszervezett alkotás, sokkal inkább mentális pingpong, ahol minden labdamenet közelebb visz a végső formához.
 
 
gmi_digitalis_Elme_torzs
Az egész elménket képes átformálni a generatív mesterséges intelligencia
 
A modellek természetesen nem tévedhetetlenek. Sőt: azok, akik valóban mélyen dolgoznak velük, pontosan tudják, hol vannak a határaik. Épp ezért fontos, hogy a mesterséges intelligencia használata során ne csak a lehetőségeket, hanem a korlátokat is lássuk. Ez nem csökkenti az értékét, épp ellenkezőleg: megmutatja, hogy felelősségteljesen használva milyen mértékben képes kiegészíteni az emberi gondolkodást.
 
2025-ben már nem azt kérdezzük, hogy a generatív mesterséges intelligencia vajon elgépiesíti-e a gondolkodásunkat. Sokkal inkább azt látjuk, hogy az eszközeink - ha jól használjuk őket - nem elveszik, hanem kibővítik azt, amik vagyunk. Az elménk egyre kevésbé korlátozódik a koponyánk határaira: már nemcsak gondolkodunk, hanem kiterjesztve gondolkodunk és ez nemcsak lehetséges, hanem üdvözlendő is.
 
 
CS.SZ.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.