2024. 10. 18. - 08:00
Hogyan használják az orvosok a generatív MI-t az egészségügyben?
A generatív mesterséges intelligencia fokozatosan egyre nagyobb teret nyer az egészségügyben, de Magyarország számára is fontos lépéseket tartogat a technológia bevezetése.
Brazíliában az orvosok 17 százaléka már integrálta a generatív mesterséges intelligenciát (GMI) a napi munkájába, derül ki egy nemrégiben közzétett UNESCO által támogatott kutatásból. Az egészségügyi szektorban az információs és kommunikációs technológiák (IKT) alkalmazása jelentős fejlődésen ment keresztül az országban, különösen az utóbbi években. A kutatás rávilágít arra, hogy az egészségügyi szakemberek egyre inkább alkalmazkodnak a digitális átalakulás kihívásaihoz, de továbbra is nagy szükség van specifikus képzésekre.
A jelentés szerint az orvosok csupán 23 százaléka vett részt olyan szakmai továbbképzésen, amely az egészségügyi informatika témakörére fókuszál. Ez a szám a nővérek esetében is hasonló. A digitális technológiák megfelelő használata érdekében elengedhetetlen, hogy a szakemberek célzott oktatást kapjanak, amely a generatív mesterséges intelligencia, mint új eszköz helyes alkalmazását is magában foglalja.
Érdemes lehet a brazil példát követni a generatív mesterséges intelligencia integrálásában
Magyarország számára Brazília példája fontos tanulságokat nyújthat. Az itthoni egészségügy digitalizációs folyamatai is elindultak, de a mesterséges intelligencia alapú rendszerek szélesebb körű bevezetése még előttünk áll. Azonban ahhoz, hogy Magyarország lépést tartson a nemzetközi trendekkel és versenyképes maradjon az egészségügyi technológiai újítások terén, elengedhetetlen a szakemberek átképzése és a technológiai innovációk megfelelő kihasználása.
A generatív mesterséges intelligencia képes támogatni az orvosokat a diagnosztikai döntésekben, segíthet a betegek adatainak gyors feldolgozásában és hatékonyabbá teheti a mindennapi gyógyítást. Brazília előrelépése megmutatja, hogy a megfelelő infrastruktúra és képzési programok révén Magyarország is sikeresen alkalmazhatja ezt a technológiát az egészségügyi rendszerében, javítva ezzel az ellátás színvonalát és hatékonyságát.
Forrás: UNESCO
CS.SZ..