2025. 02. 25. - 18:00

Generatív MI a HR-ben: hatékonyságnövelés vagy az emberi kapcsolatok vége?

Generatív MI a HR-ben: hatékonyságnövelés vagy az emberi kapcsolatok vége?

A generatív mesterséges intelligencia teljesen átalakítja a munkahelyeket, a toborzástól a teljesítményértékelésig. Vajon mi vár a munkavállalókra és a HR-esekre az új technológiák megjelenésével?

A generatív mesterséges intelligencia (GMI) nemcsak a technológiai és kreatív iparágakat forradalmasítja, hanem a humánerőforrás-kezelést is. Az algoritmusok egyre nagyobb szerepet kapnak a toborzásban, az alkalmazottak teljesítményének nyomon követésében és a munkavállalói élmény javításában. De vajon áldás vagy átok a HR számára ez az ultramodern technológia?
 
Az egyik legnagyobb változás a toborzás terén tapasztalható, ha a munkahelyekről van szó. Magyarországon is egyre több nagyvállalat és HR-cég alkalmaz MI-alapú rendszereket a jelentkezők előszűrésére. Ezek az algoritmusok elemzik az önéletrajzokat, összehasonlítják azokat a megadott kritériumokkal és akár interjúkérdéseket is generálnak a kiválasztott jelöltek számára. Ez jelentősen gyorsítja a folyamatot és csökkenti az emberi elfogultság esélyét.
 
Az alkalmazottak teljesítményértékelése is egyre inkább generatív MI-alapú rendszerekkel történik. A vállalatok olyan szoftvereket használnak, amelyek folyamatosan figyelik a munkavállalók produktivitását, elemzik a visszajelzéseket és előrejelzéseket készítenek a teljesítményük alakulásáról. Ez lehetőséget ad a személyre szabott fejlesztési tervek kialakítására, de egyesek szerint túlzott megfigyelést és adat függőséget is eredményezhet.
 
 
gmi_hr_torzs
Jelentősen felforgathatja a HR-t a generatív mesterséges intelligencia
 
A generatív mesterséges intelligencia a belső kommunikáció és a munkaszervezés terén is forradalmasítja a munkahelyeket. Az automatizált ügyfélszolgálati chatbotok és virtuális asszisztensek egyre nagyobb szerepet kapnak, megkönnyítve a napi feladatok elvégzését. Emellett olyan platformok is elérhetők, amelyek személyre szabott tréningeket ajánlanak a munkavállalóknak az eddigi teljesítményük alapján.
 
A munkahelyi döntéshozatalban is egyre nagyobb szerep hárul a jövőben a generatív mesterséges intelligenciára. Egyes vállalatok már olyan algoritmusokat alkalmaznak, amelyek segítenek az előléptetésekkel, bérezéssel és munkaerő-megtartási stratégiákkal kapcsolatos döntések meghozatalában. Bár ez csökkentheti a szubjektivitást, felveti az adatvédelem és az emberi tényező figyelembevételének kérdéseit is.
 
Összességében a generatív mesterséges intelligencia tehát hatalmas lehetőségeket kínál a HR számára, de számos kihívást is tartogat. A kérdés az, hogy a vállalatok hogyan tudják egyensúlyban tartani az automatizációt és az emberi tényezőt a munkahelyeken. A jövő HR-osztályai nemcsak technológiai tudást, hanem etikai és adatvédelmi ismereteket is igényelnek majd.
 
 
CS.SZ.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.