2024. 10. 01. - 08:35
Biológiai struktúrákat modellez: kutatásban vetnék be a generatív mesterséges intelligenciát
Kezdik feltárni a tudósok, hogyan használható fel a generatív mesterséges intelligencia a kutatásban. Az ugyanis alapvető biológiai struktúrákat is képes modellezni.
A mesterséges intelligenciában – azon belül is a generatív MI-ben rejlő lehetőségeket az orvosbiológiai tudományban is egyre inkább feltárják a kutatók.
Az emberi nyelv által működtetett generatív mesterséges intelligencia (genMI) figyelemre méltó előrehaladást ért el és széles körben elterjedt olyan eszközökön keresztül, mint a ChatGPT.
Noha leginkább arról ismert, hogy segíti az olvasást és az írást, a tudósok kezdenek a mélyére ásni, s feltárni, miként használható fel ez a fajta mesterséges intelligencia a kutatásban.
Biológiai struktúrákat modellez: kutatásban vetnék be a generatív mesterséges intelligenciát
Egy közelmúltbeli tanulmányban a Rutgers Egyetem kutatói, köztük a Rutgers Rákkutató Intézet (Rutgers Cancer Institute) és az RWJ Barnabas Health munkatársai komoly előnyre jöttek rá.
A generatív mesterséges intelligencia képes olyan alapvető biológiai struktúrákat modellezni, mint az aminosavak – amelyek a fehérjék építőkövei -, valamint a fehérjékben általában megtalálható hurokszerű struktúra.
A szakemberek a tanulmányt a Scientific Reports szaklapban közölték.
A kutatók megállapítása alapján a generatív mesterséges intelligencia képes elemezni a gyógyszer és a célfehérje kölcsönhatását.
Ezek a képességek még korai stádiumban vannak - a generatív mesterséges intelligencia technológia gyors fejlődésével azonban párhuzamosan fejlődnek majd, megnyitva az utat a lehetséges alkalmazások előtt az orvosbiológiai tudományokban, beleértve a rákkutatást is.
B.A.