2023. 06. 05. - 09:20
Tudjuk-e, miből áll össze a fogászati implantátum?
Egy vagy több hiányzó fog esetén érdemes megfontolni fogászati implantátum készíttetését. De miből is áll ez és miért nagyon hasznos?
Nem nehéz elhinni, hogy akinek hiányzik egy vagy több foga, nagyobb valószínűséggel küzd nem megfelelő önértékeléssel. Ennél is rosszabb, hogy hiányzó fogak esetén a száj egészsége veszélybe kerülhet.
A fogászati implantátum ma már szerencsére kiváló megoldást kínál a foghiányra. Egyre többen fedezik fel az előnyeit.
De miből áll a fogászati implantátum és miért olyan fontos?
Az orvosi minőségű titánból készült fogászati implantátumok csavarokra vagy hengerekre hasonlítanak és helyettesítik a hiányzó foggyökereket.
Fogászati implantátumok - A hiányzó fogak az önértékelést és a száj egészségét is befolyásolják
Úgy tervezték őket, hogy illeszkedjenek a természetes fogakhoz és szilárd alapként használhatók legyenek eltávolítható pótfogak vagy állandó, rögzített fogak számára.
A fogászati implantátum három alapvető részből áll – ezek magukban foglalják a rögzítőelemet, a műcsonkot és a fogpótlást.
A rögzítőcsavar beágyazódik a páciens állcsontjába és egybeolvad vele. Ez az implantátum mesterséges gyökere.
A műcsonk, amely az implantátumnak az ínyvonal felett és mellett fekvő része, rögzíti és alátámasztja a ráhelyezett koronát, fogsort, hidat vagy más típusú fogászati modellt.
A fogpótlás a műcsonk tetején helyezkedik el és valódi fogként funkcionál. Fogsor esetén pattintható vagy csiptethető, hídszerkezethez vagy koronák használatánál csavarozható vagy cementezhető.
A fogászati implantátum megakadályozza, hogy elmozduljanak a fogak.
Ha egy fogat elveszítünk, űr keletkezik, ami csontvesztéshez vezet. A normál stressz és a szájüregi nyomás hatására a rés mellett maradó fogak elkezdenek elmozdulni. Ennek eredményeként egyenes, egészséges fogaink ferdülni kezdenek és instabillá válnak.
A probléma további csontvesztéshez, valamint több fog elvesztéséhez vezethet. Amennyiben azonban fogászati implantátum tölti ki a réseket, ezek a problémák megelőzhetők.
A cikket folytatjuk.
L.A.