2023. 09. 06. - 09:20
Nem gondolnánk, mire képes az egyszerű szájöblítés

Vajon egy egyszerű nyálmintából azonosíthatók a szív- és érrendszeri betegségek legkorábbi figyelmeztető jelei? A tudósok szerint erre komoly esély van.
Mi lenne, ha egyszerű nyálmintából azonosítani lehetne a szív- és érrendszeri betegségek legkorábbi figyelmeztető jeleit? A tudósok úgy vélik, megtalálták ennek a módját. Mindehhez tudni érdemes, hogy az ínygyulladás fogágygyulladáshoz vezet, amely a szív- és érrendszeri betegségekhez kapcsolódik.
A kutatócsapat egyszerű szájöblítést használt annak megállapítására, hogy az egészséges felnőttek nyálában levő fehérvérsejtek – az ínygyulladás jelzője – szintje összefüggésbe hozható-e a szív- és érrendszeri betegségek figyelmeztető jeleivel. Kiderült, hogy a magas szintek korrelálnak az áramlás által közvetített tágulással, ami a rossz artériás egészség korai mutatója.
„A szájüregi gyulladásos terhelés alacsony szintje még fiatal egészséges felnőtteknél is hatással lehet a szív- és érrendszeri egészségre – ez az egyik vezető halálok Észak-Amerikában” – mondta dr. Trevor King, a Mount Royal Egyetem munkatársa.
A parodontitis az íny gyakori fertőzése, amelyet már régóta összefüggésbe hoznak a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával. A tudósok gyanúja szerint a gyulladásos faktorok az ínyen keresztül a véráramba kerülhetnek és károsíthatják az érrendszert.

Nem gondolnánk, mire képes az egyszerű szájöblítés
King és kollégái arra vállalkoztak, hogy jelenleg egészséges, diagnosztizált fogágybetegséggel nem rendelkező fiatalokat tanulmányozzanak – annak megállapítására, vajon az alacsonyabb szintű szájgyulladás klinikailag releváns-e a szív- és érrendszeri egészség szempontjából.
„Egyre több kapcsolatot találunk a száj egészsége és a szív- és érrendszeri betegségek kockázata között - mondta el Ker-Yung Hong, a tanulmány első szerzője, jelenleg a Nyugat-Ontariói Egyetem fogászatának tanulója. - Ha azt tapasztaljuk, hogy a szájhigiénia még fiatal egészséges egyéneknél is hatással lehet a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatára, ezt a holisztikus megközelítést már korábban is alkalmazni lehet.”
A kutatócsapat a pulzushullám-sebességet választotta a szív- és érrendszeri kockázat kulcsfontosságú mutatójaként, amely képes mérni az artériák merevségét és az áramlás által közvetített dilatációt – utóbbi azt mutatja, hogy az artériák mennyire tudnak tágulni a nagyobb véráramlás érdekében.
Ezek közvetlenül mérik az artériák egészségét: a merev és rosszul működő artériák növelik a betegek szív- és érrendszeri megbetegedésének kockázatát.
A tudósok 28, 18 és 30 év közötti nemdohányzó önkéntest vettek fel. Egyiküknek sem voltak társbetegségei vagy gyógyszerei, amelyek befolyásolhatnák a szív- és érrendszeri kockázatot és nem számoltak be fogágybetegségről sem. A laborlátogatás előtt 6 órán át koplalásra kérték őket, kivéve az ivóvíz fogyasztását.
A laboratóriumban a résztvevők vízzel öblítették ki a szájukat, mielőtt az elemzéshez összegyűjtött sóoldattal öblögettek. Ezután 10 percig feküdtek az elektrokardiogram miatt, majd további 10 percig azért, hogy a tudósok meg tudják mérni a vérnyomásukat, az áramlás által közvetített tágulásukat és a pulzushullám sebességüket.
„A szájöblítő tesztet felhasználhatjuk a háziorvosnál vagy a fogorvosnál végzett éves ellenőrzéskor - mondta dr. Michael Glogauer, a Torontói Egyetem munkatársa, a tanulmány társszerzője. - Bármely klinikán könnyen alkalmazható szájgyulladás mérőeszközként.”
A tudósok megállapították, hogy a nyálban lévő magas fehérvérsejtszám jelentős kapcsolatban áll a rossz áramlás által közvetített tágulattal, ami arra utal, hogy ezeknél az embereknél fokozott a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.
Nem volt ugyanakkor összefüggés a fehérvérsejtek és a pulzushullám sebessége között, így az artériák egészségére gyakorolt hosszabb távú hatások még nem következtek be.
A kutatók azt feltételezték, hogy a szájból az érrendszerbe szivárgó gyulladás befolyásolja az artériák azon nitrogén-oxidot termelő képességát, mely lehetővé teszi számukra, hogy reagáljanak a véráramlás változásaira. A fehérvérsejtek magasabb szintje nagyobb hatással lehet az érrendszeri diszfunkcióra; a résztvevőknél talált szintek általában nem tekinthetők klinikailag jelentősnek.
„Az optimális szájhigiénia mindig ajánlott a rendszeres fogorvosi látogatások mellett, különösen a fentiek fényében. Ez a tanulmány kísérleti jellegű volt. Reméljük, növelni tudjuk a vizsgálati populációt és feltárjuk ezeket az eredményeket. Bízunk abban is, hogy több fogínygyulladásban és előrehaladottabb periodontitisben szenvedő egyént vonhatunk be, s ezzzel mélyebben megérthetjük a különböző szintű ínygyulladások szív- és érrendszerre gyakorolt hatását”– jegyezte meg dr. Trevor King.
L.A.