2019. 07. 09. - 11:10
Mely korban viseljen a gyerek fogszabályzót?

A fogszabályzó hordása és egyéb fogászati beavatkozások is bizonyos korhoz kötöttek. Mikortól viselhet szabályozót egy gyermek és mely korban ajánlottak a különféle procedúrák?
A görbe, zsúfolt fogak bizony egyik életszakaszban sem mutatnak jól. A gyermekeknek azonban szükséges elérniük egy bizonyos kort, hogy elvégezzenek rajtuk fogászati beavatkozásokat.
A kisfiúknál, kislányoknál különösen gyakori, hogy fogaik nem igazodnak megfelelően. Még a felnőttek is szembesülnek ilyen problémával – a kiálló fogak szintén komoly gondot jelenthetnek.
A fogszabályozó nagyon sok esetben egyszerű megoldás a problémára. A gyermekeknél azonban túl korai lehet a beavatkozás – lássuk, mit kell tudni erről.

A fogászati beavatkozásoknak is megvan az ideális ideje
Ideális esetben 8-10 év között szokás a gyermekeknek fogszabályozót készíttetni, attól függően, milyen típusú zavarokról van szó. Ebben a korszakban a fej és a száj egyaránt növekedési szakaszban van, a fogak pedig kedvező állapotban vannak az egyenesítéshez és a beállításhoz.
Felső korhatára azonban nemigen van a fogszabályozók viselésének. Egyre több felnőtt adja a fejét erre, a nagyobb problémák korrigálására és a mosoly javítására. Egyetlen feltétele, hogy az állkapocscsontok és a csontsűrűség is megfelelő állapotban legyen. 25-35 éves kor közötti speciális kezelés is szükséges lehet.
Egyéb kozmetikai fogászati eljárások esetében is vannak megkötések.
-Inlay és onlay: közvetett tömésnek is nevezik ezeket, amelyeket fogászati laborok készítenek, s akkor használják, amikor a fogak enyhe vagy mérsékelt fogszuvasodást mutatnak, vagy nincs elég szerkezete a fognak egy tömés megtartásához.
- Kompozit ragasztás: a zománc színéhez hasonlító anyagokkal együtt a lebomlott, sérült vagy elszíneződött fogak javítását jelenti. Ezt néhány évente ismételni kell, mivel az évekkel együtt kopik. 16 éves korig érdemes a folyamatot elindítani.
A cikket folytatjuk.
László Adrienn