2023. 12. 05. - 08:35
Fogászat - Gyökérkezelést helyettesítő technológia a láthatáron
Gyökérkezelést helyettesítő szövetregenerációt hoznának létre a kutatók egy vadonatúj technológia segítségével.
Ha szeretnénk elkerülni a gyökérkezelést – s ezzel nem kevesen vagyunk így -, a jövőben dönthetünk akár a szövetregeneráció mellett is.
Az ADA Forsyth tudósai vadonatúj technológiát tesztelnek az endodonciás (vagyis a fogak lágyrész- vagy pulpa) betegségeinek hatékonyabb kezelésére.
Az újdonságról a The Journal of Dental Research folyóirat számolt be. A tanulmányban a kutatók a rezolvinok - különösen a Resolvin E1 (RvE1) - regeneratív tulajdonságait bizonyítják a fogpulpára alkalmazva.
A rezolvinok egy molekulaosztályba tartoznak, az úgynevezett Specialized Proresolving Mediators (SPM) nagyobb osztályába, melyeket a szervezet természetesen állít elő, s rendkívül hatékony a betegséggel összefüggő túlzott gyulladás szabályozásában.
Gyökérkezelést helyettesítő technológia a láthatáron
„A pulpitis - a foghús gyulladása - igen gyakori szájbetegség, amely súlyos egészségügyi állapottá válhat, ha nem kezelik megfelelően – mondta el dr. Thomas Van Dyke, az ADA Forsyth Klinikai és Transzlációs Kutatási Központjának alelnöke, tanulmányt vezető tudós. - A gyökérkezelés hatékony, de vannak vele gondok, mivel a művelet a dentin jelentős részét eltávolítja. A fog kiszárad, ami hosszabb távon nagyobb törésveszélyt jelent. Célunk egy módszer kidolgozása a fogpép regenerálására, ahelyett, hogy a gyökércsatorna élettelen anyaggal lenne feltöltve.”
Ezen szövet gyulladását általában a fog sérülése, szuvasodása vagy repedése okozza - az ebből eredő fertőzés gyorsan elpusztíthatja a pulpát és másodlagos problémákat is okozhat, ha nem kezelik.
Gyulladáskezelés és fertőzés-lelassítás új technológiával
A tanulmány a fertőzött és sérült pulpa különböző szintjein alkalmazta az RvE1-et, hogy feltárja regeneráló és gyulladáscsökkentő képességét. Két fő megállapítás született.
A kutatók kimutatták, hogy az RvE1 igen hatékonyan segíti elő a pulpa regenerálódását, ha a létfontosságú vagy élő fogpép közvetlen péplefedésére használják.
Sikerült azonosítaniuk a szöveti regenerációt támogató specifikus mechanizmust is.
A tudósok arra is fényt derítettek, hogy az RvE1 felhelyezése a külső hatásoknak kitett, súlyosan fertőzött, nekrotikus pulpára nem segíti elő a regenerációt.
Ez a kezelés azonban hatékonyan lelassította a fertőzés sebességét és kezelte a gyulladást, megelőzve az ilyen típusú fertőzéseknél jellemzően előforduló periapikális elváltozásokat (tályogokat). Korábbi publikációk kimutatták, hogy amennyiben a fertőzött gyökércsatornát az RvE1 kezelés előtt megtisztítják, a pép regenerálódik.
A fenti tanulmány erre a technológiára összpontosított az endodonciai betegségek kezelése terén, a lehetséges terápiás hatás azonban messzemenő.
„Mivel az RvE1 alkalmazása a fogpépre olyan őssejtek képződését segíti elő, amelyek dentinné, csonttá, porcszövetté vagy zsírszövetté differenciálódhatnak, ez a technológia óriási lehetőségeket rejt magában a regeneratív orvoslás területén túl. Használható például csontok növesztésére is a test más részein” – mondta dr. Van Dyke.
L.A.