2021. 09. 07. - 10:10
A sok gyógyszer hatással lehet a száj egészségére

A fiatal felnőttek gyakran szednek készítményeket, amelyek hosszútávon érinthetik a száj egészségét – mutattak rá a kutatók.
Érdekes jelenségre hívta fel a figyelmet az amerikai Indiana Egyetem Fogorvostudományi Iskolájának tanulmánya. Számos fiatal felnőtt, aki fogászati kezelésre érkezik, gyógyszereket szed – ami rámutat annak fontosságára, hogy a fogorvosok áttekintsék a páciens esetében a gyógyszerszedésre vonatkozó előzményeket, kortól függetlenül.
A Regenstrief Intézet és az Indiana Egyetem Fogorvostudományi Iskola tanulmánya 11.220, 18 év feletti fogászati beteg adatát vizsgálta meg. Mint kiderült, az összes páciens 53 százaléka számolt be legalább egy gyógyszert szedéséről.
A 18-24 évesek 12 százaléka szintén minimum egy gyógyszert szedett, a 25-34 évesek 20 százaléka ugyancsak legalább egyfélét.

Számos fiatal felnőtt szed rendszeresen gyógyszert - ami hatással lehet a száj egészségére
A kutatókat meglepte az eredmény. „Azon fiatal felnőttek száma, akik rendszeresen szednek gyógyszert, meglepett minket" – mondta a tanulmány szerzője, dr. Thanksam Thyvalikakath, Ph.D., a Regenstrief és az IU Fogorvosi Iskola Fogászati Informatikai Programjának igazgatója.
Hozzátette: a fogorvosok gyakran feltételezik, hogy ebben a korban az emberek nem vesznek magukhoz rendszeresen gyógyszert. Ám ezek az eredmények aláhúzzák annak fontosságát, hogy minden páciens kórtörténetére oda kell figyelni. A gyógyszerek ugyanis jelentős szerepet játszhatnak a száj egészségében.
Kiemelendő, hogy a fiatal felnőttek nagy valószínűséggel szedtek antidepresszánsokat, amelyek szájszárazságot okozhatnak, valamint opioidokat, amelyek magukban hordozzák a függőség kockázatát.
„Tisztában kell lennünk mindezekkel, mivel a szájszárazság növeli a fogszuvasodás és a fogvesztés rizikóját. A fogászati szakembereknek proaktívnak kell lenniük a megelőző intézkedéseket illetően – fejtette ki dr. Thyvalikakath. - Ugyanígy, ha valaki opioidot szed, a fogorvosoknak meg kell győződniük arról, hogy nem írnak-e fel túl sok készítményt egy adott betegnek, mellyel esetleg hozzájárulhatnak a függőség kialakulásához vagy a szerhasználati zavarhoz.”
A tanulmány azt is kimutatta, hogy az idősebb betegek nagyobb valószínűséggel olyan gyógyszereket alkalmaztak, amelyek krónikus betegségek – például a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás és a cukorbetegség - kezelésére szolgálnak.
Sőt, kiderült, hogy a fehérbőrű páciensek voltak leginkább azok, akik gyógyszert szedtek, minden korosztályban.
Dr. Thyvalikakath abban bízik, hogy a jövőben kifejleszthetnek és tesztelhetnek egy beavatkozást, amely figyelmezteti a fogászokat a gyógyszereket és a kórtörténetet illetően. Ha ugyanis teljesebb képet kapnak a beteg egészségi állapotáról, az jobb ellátáshoz és megelőzéshez vezethet.
L.A.