Kismamáknál is állandósulhat a visszér
A visszértágulat nem kevés ember mindennapjait keseríti meg. A látvány mellett, amely valóban nem kellemes, ez a probléma fájdalmat okoz és szövődmények alakulhatnak ki belőle. Mi az, amit a visszerekről rosszul tudunk a várandósság, a genetikai hajlam és a műtét kapcsán? Dr. Sepa György érsebész főorvos elárulja.
A visszerességtől sokan félnek. S talán nemcsak azért, mert nyilvánvalóan nemcsak egy esztétikai problémáról van szó – a fájdalommal járó egészségügyi probléma könnyen okozhat komoly szövődményeket, melyeket műtéttel célszerű megelőzni. Ma már egynapos sebészeti beavatkozás keretében is elvégzik ezeket az operációkat.
Ám a sok információ és a modern megoldások ellenére ma is számos tévhit él az emberekben a visszerességgel kapcsolatban. Dr. Sepa György, a Trombózisközpont érsebész főorvosa a legsűrűbben előforduló téves elképzelésekről beszélt, melyek közül az első hármat előző cikkünkben már olvashatták.
Visszeres láb - az egynapos sebészeti műtét előtt
Lássuk a második hármat!
1.A visszér elmúlik a várandósság után
Kismamáknál jellemzően kialakulhatnak visszértágulatok az áldott állapot során – ennek oka, hogy hormonális változások történnek, de a magzat a medence vénáira fokozott nyomást is fejt ki.
A visszér-probléma nem sokkal a gyermek világrajötte után elmúlik, de bizonyos esetekben állandósulhat – mondta el dr. Sepa György, hozzátéve, hogy ilyenkor érdemes felkeresni szakorvost és akár az egynapos sebészeti műtétet is vállalni a visszeresség gyógyítása, a szövődmények elkerülése érdekében.
2.Genetikai hajlam esetén nincs menekvés
Nehéz befolyásolni a visszértágulatok kialakulását étrenddel vagy gyógyszerekkel – amennyiben nem tudjuk megszüntetni az előnytelen munkakörülményeket, legcélszerűbb kompressziós harisnyát hordani.
Való igaz – tette hozzá dr. Sepa György -, hogy ha valakinek genetikai hajlama van, nagyobb valószínűséggel alakul ki a visszeresség, de biztosra nem lehet venni.
A visszerek esélye csökkenthető megfelelő táplálkozással, bőséges folyadékfogyasztással, rendszeres mozgással.
Visszeres láb - az egynapos sebészeti műtét után
3.Fájdalmas a műtét és hegek maradhat utána
Ma már jóval kíméletesebben, fájdalommentesen meg lehet oldani a visszeresség gyógyítását. Az elmúlt években sokat fejlődött a technika – a rádiófrekvenciás eljárás során a sebész nem ejt vágást, altatásra és gerincérzéstelenítésre nincs szükség.
A páciens helyi érzéstelenítést kap – magyarázta dr. Sepa György. – Így az egynapos sebészeti beavatkozás fájdalommentes és gyors. Ami pedig külön előny: akár 3 nap után újra dolgozhat a beteg.
Dr. Sepa György érsebész főorvos elérhetősége:
E-mail cím: gyorgy@drsepa.hu
Telefonszám: +36-30/991-2587.
Kapcsolódó cikk:
Tévhitek - amit a visszerességről rosszul tudunk
B.A.