2014. 08. 02. - 08:00

Újból felütötte fejét az ebola vírus - van mitől félnünk?

Újból felütötte fejét az ebola vírus - van mitől félnünk?

Már minden tv csatornán és hírközlő hálózaton hallani lehet az újonnan előbukkant és terjedő halálos ebola vírusról mely jelenleg Afrikában szedi áldozatait. Vajon veszélyben vagyunk mi is?

Ebola vírus animáció (videó forrása: www.youtube.com)

 

Az ebola eddig csak Afrika ritkábban lakott, vidéki területein terjedt most viszont repülőn eljutott a kontinens legsűrűbben lakott városába, Lagosba. Július 24-én a nigériai hatóságok bejelentették, hogy egy libériai férfi összeesett Lagosban, ahová a libériai fővárosból, Monroviából repült. Ebolatesztje pozitív lett, aznap éjszaka meg is halt. A jelenlegi járványt februárban azonosították Guineában, azóta pedig három további országban majdnem 700 embert ölt meg és 1200-at fertőzött meg. Ezzel az elmúlt negyven év leghalálosabb járványává vált - melynek magyarázata a kiemelt médiafigyelem.

 

A vírus Afrikában szedi áldozatait

 

Mi is az ebola?

Az ebola más néven vérzéses láz egy súlyos magas halálozással járó fertőző betegség (halálozási aránya 50-90%), melyet az Ebola-vírusok okoznak. A betegség kezdetben a klasszikus vírusfertőzés tüneteivel jelentkezik ( pl. láz, izomfájdalmak) majd lassan kialakulnak a vérzéses láz jellemző tünetei is, mint a hányás, hasmenés, vérzékenység, szervi elégtelenségek és végül keringési sokk. A betegség elnevezése az első járvány sújtotta  területről, az Ebola-folyó völgyéről kapta 1976-ban (a vírus azóta többször is megjelent már Afrika különböző pontjain). Az orvostudomány jelenlegi állása szerint nincsen se specifikus terápia se védőoltás a vírusfertőzés leküzdésére - a megfertőzött egyedeket kórházi körülmények között elkülönítetten, szupportív kezelésekkel (pl folyadékpótlás) igyekeznek életben tartani.

 

Az ebola tünetei között van a láz, hasmenés, hányás, izomfájdalmak

 

Kell-e fertőzéstől tartani a Kárpát-medence térségében?

 

Az ÁNTSZ tájékoztatása szerint a fertőzés kockázata még azokon a területeken is alacsony, ahol a fertőző esetek előfordulnak, mivel csak közvetlen érintkezésnél fordulhat elő a fertőzés veszélye.  Így senki nem fertőződhet meg érintéstől vagy uszodában és a vírust a szúnyogok sem terjesztik. Ebből kifolyólag rendkívül kicsi az esélye annak, hogy a vírust egy a fertőzött térségből érkező utas behozza Magyarországra. Ettől függetlenül a jellemző tüneteket észlelőket kérik, mihamarabb forduljanak orvoshoz.

 

 

(SJ)

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.