2024. 12. 16. - 08:50
Szívelégtelenség – a mesterséges intelligencia olcsóbban rájöhet
Elősegítheti a mesterséges intelligencia a szívelégtelenség szűrését, méghozzá költséghatékonyabb módon – mutatott rá egy új tanulmány.
A mesterséges intelligencia (MI) költséghatékony szívelégtelenség-szűrést segíthet elő egy új tanulmány szerint.
Korábbi kutatások már kimutatták, hogy az MI-EKG eszközöket használó alapellátásban dolgozó klinikusok több ismeretlen esetet azonosítottak a szív gyenge pumpálása esetén (alacsony ejekciós frakció), mint mesterséges intelligencia nélkül.
Az új tanulmány eredmények azonban, melyeket a Mayo Clinic Proceedings: Digital Health folyóiratban tettek közzé, arra utalnak, hogy ez a fajta szűrés hosszú távon is költséghatékony, különösen a járóbeteg-ellátásban.
Rejtett jeleket vesz észre a mesterséges intelligencia
A szívműködés fokozatos csökkenését kezelni lehet gyógyszerrel, azt azonban nehéz észrevenni.
Amennyiben a szív nem pumpál hatékonyan, a betegnek lehetnek tünetei, de olyan is van, hogy ilyesnek nem tapasztalhatók. Az orvosok pedig nem rendelhetnek el echokardiogramot vagy más diagnosztikai vizsgálatot az ejekciós frakció ellenőrzésére, hacsak nincsenek tünetek. Olvasd el: A szívelégtelenség láthatatlan jeleit is észlelheti az MI
Szívelégtelenség – a mesterséges intelligencia olcsóbban rájöhet
A mesterséges intelligencia alkalmazása a szívelégtelenség rejtett jeleinek észlelésére egy rutinlátogatás során korábbi kezelést jelenthet a betegek számára.
Késleltetheti vagy megállíthatja a betegség progresszióját és kevesebb kapcsolódó orvosi ellátással, illetve kisebb költséggel is jár idővel – mutatott rá Peter Noseworthy orvos, a Mayo Klinika kardiológusa és a tanulmány társszerzője.
Nemcsak jó, olcsóbbnak is tűnik a mesterséges intelligencia-szűrés
A tanulmány szerint az MI-EKG használatának költséghatékonysági aránya 27 858 dollár volt minőségileg kiigazított életévenként – ez az életminőség és az eltöltött évek mértéke. A program különösen járóbeteg-ellátásban mutatkozott költséghatékonynak, sokkal alacsonyabb mutatóval, minőségileg kiigazított életévenként 1.651 dollárral.
A kutatók tanulmányozták is a mesterséges intelligencia-EKG eszköz használatának gazdasági hatását az EAGLE-vizsgálatban részt vevő 22 ezer alany valós információinak felhasználásával, azt követően, hogy már megállapításra került, mely betegek szívének pumpálása volt gyenge és melyeké nem.
Szimulálták a betegség hosszabb távú progresszióját, értékeket rendelve a betegekre nehezedő egészségügyi terhekhez és az ebből eredő, gazdasági értékre gyakorolt hatáshoz.
„A betegeket MI-EKG pozitív kategóriába soroltuk, ami azt jelenti, hogy további vizsgálatot javasolunk az alacsony ejekciós frakció kapcsán, vagy pedig MI-EKG negatívnak, amikoris nem kellenek további vizsgálatok. Ezután követtük a szokásos kezelési utat és megvizsgáltuk, mindez mennyibe kerül. Volt-e echokardiogramjuk a pácienseknek? Egészségesek maradtak, vagy később szívelégtelenség alakult ki náluk és kórházi kezelésre szorultak? Figyelembe vettük a különböző forgatókönyveket, a költségeket és betegek állapotának kimenetelét” - mondta Xiaoxi Yao Ph.D., a Mayo Klinika egészségügyi szolgáltatás-kutatásának professzora.
Dr. Yao, a tanulmány vezető szerzője megjegyezte, hogy a költséghatékonyság fontos szempont az MI-technológiák értékelése során, amikoris megfontolják, mit alkalmazzanak a klinikai gyakorlatban.
„Tudjuk, hogy a korábbi diagnózis jobb és költséghatékonyabb kezelési lehetőségeket eredményezhet. Ennek elérése érdekében keretet hoztunk létre a mesterséges intelligencia értékeléséhez és végrehajtásához. A következő lépés, hogy megtaláljuk a folyamat egyszerűsítésének módját és csökkenthessük az időt, illetve az ilyen szigorú értékeléshez szükséges erőforrásokat” – tette hozzá dr. Yao.
B.A.