Szaunázással kevésbé butul az ember?
Azoknál a férfiaknál, akik gyakran szaunáztak, sokkal kisebb eséllyel alakult ki a demencia – derítette ki a Kelet-Finnországi Egyetem kutatócsoportja.
Meglepő eredményre jutottak finn kutatók: egy 20 évet magába foglaló tanulmány szerint azon férfiaknál, akik hetente 4-7 alkalommal jártak szaunázni, 66 százalékkal kisebb valószínűséggel diagnosztizáltak demenciát, azokkal szemben, akik csak heti egyszer ültek be a szaunába.
A szaunázás jó hatással van a szív-és érrendszerre
A Kuopio Iszkémiás Szívbetegség Kockázati Tényezői elnevezésű tanulmány a szaunázás hatásait vizsgálta az Alzheimer-kór kockázata-, valamint a demencia egyéb típusainak tekintetében. Az alanyok több mint kétezren voltak, valamennyien középkorú férfiak kelet-Finnországból.
A résztvevőket három csoportra osztották: az egyikbe azok tartoztak, akik hetente egyszer látogatták a szaunát, a másodikba a heti 2-3-szor szaunázók, az utolsóba pedig, akik akár hetente 4-7 alkalommal is végezték ezt a tevékenységet.
Kiderült, hogy az utóbbi csoport tagjainál 66 százalékkal kisebb volt a valószínsége a demencia kialakulásának, s 65 százalékkal kisebb valószínűséggel alakult ki esetükben Alzheimer-kór, mint azoknál, akik csupán hetente egyszer jártak szaunában.
Gyakori szaunázással a demencia esélye is kisebb
A gyakori szaunázásnak egyéb pozitív hatásait is megfigyelték: jelentősen csökkentette a hirtelen szívhalál kockázatát, a koszorúér-betegség miatt bekövetkezett elhalálozást és más szívvel kapcsolatos probléma kialakulását az általános halandóság tekintetében.
„Ismert, hogy a szív- és érrendszeri egészség az agyra is jó hatással van – fejtette ki Jari Laukkanen professzor, tanulmány vezető sajtóközleményében. – A szaunázás közben kialakuló kellemes érzés és relaxáció, amelyet ilyenkor megtapasztal az ember, mindenképp szerepet játszhat ebben” – tette hozzá a szakember.
Kapcsolódó cikk:
Látszik a szemben az agy betegsége?
Az asztmások jóval kevesebbet alszanak?
B.A.