Sokkoló igazság a szemölcsökről
A szemölcsök nemcsak előnytelenül mutatnak, bosszúságot, bizonytalanságot okoznak „viselőjüknek” – aki teheti, el is távolíttatja ezeket. Mindannyiunknak vannak kisebb-nagyobb szemölcsei, amelyekre azonban nem árt odafigyelni. Alattomosabbak, mint hinnénk.
Szemölcsöt mindenkin fel lehet fedezni - kinek eldugottabb, kinek nyilvánvalóbb helyen van. Átlagosan 10-20 darabbal „büszkélkedhetünk”, a test bármely pontján. A szemölcsök többsége 20 esztendős korunkra alakul ki. Kifejlődésében a genetika, a napnak való kitettség és a hormononok egyaránt szerepet játszanak, vagy hozzájárulnak ahhoz, hogy nagyobbak és sötétebbek legyenek. Ennek köszönhető, hogy a szemölcsök többsége gyermekkorban, tinédzserként és terhesség idején jelenik meg.
Sokszor riogatnak bennünket miattuk – de vajon valóban van félnivalónk a szemölcsöktől? Rákosak lehetnek-e, vagy azzá alakulhatnak idővel? Az első lépés ahhoz, hogy megválaszoljuk ezt a kérdést, annak meghatározása, milyen típusú szemölcseink vannak. Meg fogjuk látni, hogy sajnos egyik-másikkal már szinte gyerekként sem árt vigyázni…
A velünk született a legveszélyesebb
A szemölcsök fajtái
Többféle szemölcsünk lehet – s mindegyik más szempontból jelenthet veszélyt ránk nézve. Lássuk a típusokat.
-Veleszületett szemölcsök: ezek már születésünkkor megvannak. Csupán az emberek 1 százaléka születik ilyen szemölcsökkel – sajnos azonban éppen ezek a típusok alakulhatnak fokozott gyorsasággal bőrrákká, így rendszeresen ellenőriztetni kell őket a bőrgyógyásszal.
-Szerzett szemölcsök: ahogyan a nevük is elárulja, ezeket életünk során szerezzük be, a napnak való kitettségünk, a genetikánk és a hormonok függvényében. A nap a leggyakoribb okozók közé tartozik. 2 cm-nél nem nagyobbak és általában ártalmatlanok, ritka esetben, vagy egyáltalán nem változnak bőrdaganattá.
-Atípusos (nem tipikus) anyajegyek: diszpláziás anyajegynek is nevezik őket. Meglehetősen nagyok, egy ceruza radírjának méretével egyeznek meg. A színük többnyire egyenetlen, közepük sötét barna, formájuk szabálytalan. Pirosas, barnás árnyalat jellemzi a széleiket, de akár fekete pontok is lehetnek. Természetüknél fogva genetikus szemölcsök ezek, ezért esetükben nagyobb az esélye annak, hogy bőrrák alakuljon ki belőlük. Ezen anyajegyeknek a gyakori ellenőriztetése bőrgyógyász szakorvossal igen fontos.
Meglevő szemölcseinket, anyajegyeinket egyébként is érdemes időről-időre megnézetni orvossal. Este, zuhanyzás előtt mindenkinek van lehetősége arra, hogy kicsit alaposabban végigvizsgálja a bőrét – s feljegyezhesse, ha valami szokatlant tapasztal, különösen, ha a veleszületett vagy az atípusos anyajegyekről van szó.
Amennyiben a családban egyébként is jellemző az atípusos anyajegyek jelenléte, orvosunk éves ellenőrzéseket javasolhat. Ezek mellett nagyobb biztonságban lehetünk – segítenek rendszeresen követni, szemmel tartani a szemölcsöket, azok bármilyen változását, s így elkerülhető a malignus melanoma nevű, veszélyes bőrdaganat kialakulása – mivel a korai jeleit észre lehet venni.
Mindenképp jelezzük a doktornak, ha gyanús szemölcs-aktivitást tapasztalunk. Addig is, míg nem jutunk el az orvoshoz, igyekezzünk akadályozni a szemölcs növekedését, fejlődését: mindig viseljünk napvédőkrémet, ha a szabad levegőre megyünk és takarjuk le az érintett bőrfelületet ruhánkkal, amennyiben hosszabb ideig tervezünk kint tartózkodni.
Fotó: Deposit Photos
B.A.