2024. 08. 12. - 10:45

Nyolcszor gyorsabb - Robot végzett fogászati műtétet élő páciensen, teljesen önállóan

Nyolcszor gyorsabb - Robot végzett fogászati műtétet élő páciensen, teljesen önállóan

Első alkalommal végzett robot fogászati műtétet teljesen autonóm módon élő betegen – megalkotója, a Perceptive cég szerint ráadásul nyolcszor olyan gyorsan, mint egy fogász.

Mesterséges intelligencia által vezérelt robotot használt teljesen autonóm fogászati ​​beavatkozás elvégzésére emberi páciensen egy robotikai cég.
 
A Perceptive cég beszámolója egy lehetséges új korszakot hirdet a fogászati ​​kezelések terén – írta meg a futurism.com.
 
A robot mögött álló Perceptive állítása szerint rendszere jelentős időt takarít meg a rutin eljárások esetében. A robot mindössze 15 perc alatt képes koronát cserélni, ami egy valódi fogorvosnak két órába telik, s a páciensnek két alkalommal szükséges ehhez elmennie a rendelőbe.
 
A cég egy kolumbiai páciensen tesztelte az eszközt, azonban még nem adott ki szakértői értékelésű klinikai adatokat.
 
 
Nyolcszor gyorsabb - Robot végzett fogászati műtétet élő páciensen, teljesen önállóan
Nyolcszor gyorsabb - Robot végzett fogászati műtétet élő páciensen, teljesen önállóan
 
A vállalatnak szüksége lesz ezekre az adatokra, hogy kérelmezhesse az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) jóváhagyását – mondta Chris Ciriello, a Perceptive vezérigazgatója.
 
A cég ugyanakkor már most nagy győzelemként tekint az önálló robotos beavatkozásra.
 
„Izgatottak vagyunk, hogy sikeresen zártuk a világ első, teljesen automatizált robotfogászati ​​eljárását - mondta Ciriello sajtóközleményben. - Ez az orvosi áttörés növeli a fogászati ​​eljárások pontosságát és hatékonyságát, egyben demokratizálja a megfelelőbb fogászati ​​ellátáshoz való hozzáférést a jobb páciensélmény és klinikai eredmények érdekében.”
 
A robotrendszer egy kézi 3D-s szkennert használ, amely rendkívül részletes 3D-s képeket készít az íny alatti területről, lehetővé téve a páciensek számára, hogy tisztán vizualizálni lehessen fogászati ​​állapotukat.
 
A mesterséges intelligencia ezután hatékony és precíz eljárást dolgoz ki.
 
„A robotikai rendszert úgy tervezték meg - és szigorúan tesztelték is -, hogy a fogorvosok biztonságosan végezhessék el a kezeléseket, még olyan körülmények között is, amikor esetleg a beteg valami miatt mozog” - mondta Edward Zuckerberg fogorvos, a Perceptive befektetője.
 
A Perceptive jelentős, 30 millió dolláros támogatást gyűjtött össze, többek között Edward Zuckerbergtől – aki történetesen a Meta-vezérigazgató Mark Zuckerberg apja.
 
Az egyelőre nem derült ki, hogy a fiatalabb Zuckerberg részt vesz-e a vállalkozás finanszírozásában.
 
 
A robotsebészet nagy előrelépést tett az évek során. A vállalatok abban reménykednek, jól ki tudják majd használni az MI-technológiákat és ezeket nagy tömegekhez juttathatják el.
 
 
Hogy ez mikor történik majd meg, az továbbra is nyitott kérdés, mivel még mindig rengeteg szabályozási akadályt kell leküzdeniük.
 
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.