Mit kell tudni a pajzsmirigyrákról?
A legtöbb ember nem ismeri a pajzsmirigyrákot, így az azt befolyásoló egészségügyi tényezőkkel sincsen tisztában.
Pajzsmirigybetegségek alattomos ismertetőjegyei (videó forrása: www.youtube.com)
Az orvosok szerint a pajzsmirigyrák nem kap akkora hangsúly, mint kellene, pedig az elmúlt három évtizedben közel háromszorosára nőtt az érintett betegek száma. Ezáltal pedig a pajzsmirigyrák lett a leggyorsabban terjedő rákfajta a nők körében.
Korszerű diagnosztizálás
Az elmúlt évtizedek megnövekedett pozitív diagnózisok oka a fejlett, érzékeny technológiák, melyek képesek kimutatni a legkisebb elváltozásokat is az érintett területen. Ebből következően az elmúlt időszakban nem maga a betegség előfordulása nőtt, hanem a technológiák tették lehetővé a minél nagyobb számú pajzsmirigyrák dignosztizálását.
A korszerű diagnosztikai eszközök lehetővé teszik a a pajzsmirigyrák korai felismerését
Észrevétlen vagy gyenge tünetek
A pajzsmirigy problémák leggyakoribb tünetei a fáradékonyság és hirtelen súlyvátozás. Ezek azonban nem specifikus tünetek, így a laikus lakosság a tüneteket tapasztalván nem feltételezne rögtön rákos megbetegedést. A legtöbb esetben a pajzsmirigy megnagyobbodása kelti fel az érintettek figyelmét, mellyel orvoshoz fordulnak.
Legtöbb esetben gyógyítható
A pajzsmirigy rákos megbetegedése az esetek legnagyobb százalékában jóindulatú, így korszerű technikákkal kezelhető.
Vannak azonban agresszív formái is
A beteg kora, családi anamnézise, a tumor pontos helye, mérete és áttétjei együttesen határozzák meg a gyógyítási terápia lehetséges formáit.
A laborvizsgálatok fontos elemei a pajzsmirigy kivizsgálásának
Utógondozás
A pajzsmirigyrák kezelése a pajzsmirigy részleges, vagy teljes eltvolításával jár. Mivel a pajzsmirigy az egyik legfontosabb hormontermelő mirigy, ezért annak funkcióit az eltávolítás után pótolni kell. Ezt a hátralévő élettartam végéig történő napi gyógyszerszedést jelent.
Egy csomó nem mindig jelent rákot
A nyaknál felfedezett csomó nem egyértelmű diagnózisa a pajzsmirigyráknak. Az esetek 5%-ban van szó csak rosszindulatú elváltozásról. A megnagyobbodás észlelésével azonban mielőbb érdemes felkeresni egy háziorvost vagy endokrinológust.
(SJ)