Miért élnek most is tovább a nők?
Manapság az emberek tovább élnek, mint eddig bármikor – ám a hölgyek még mindig magasan verik a férfiakat a hosszú élet tekintetében.
A korábbi évszázadokhoz képest napjainkban sokáig élnek az emberek. Azt azonban ma sem lehet elmondani, hogy férfiak és nők egyformán hosszú életet tudhatnak a magukénak – ugyanis a hölgyek változatlanul vezetnek.
Egy nemzetközi kutatócsoport világszerte 1 millió ember adatait tekintette át, a 18. századtól kezdve napjainkig. Kiderítették, hogy az utóbbi néhány generációnak voltak a legbiztatóbb kilátásai az élethossz szempontjából, az élettartam növekedése a történelem során most a legmagasabb.
Élettartam: a férfiak még mindig kevesebb ideig élnek a nőknél
Példának okáért Svédországban az elmúlt 200 esztendőben a 30-as évek közepe helyett a 80-as években következik be a halál.
„Az utóbbi néhány száz évben tettük meg a leghosszabb utat az élettartam növelésében, az evolúció többmillió éves története során” – fejtette ki Susan Alberts, a tanulmány társ-szerzője, a Durham-i Duke Egyetem biológiaprofesszora.
Azonban annak ellenére, hogy nőtt az élethossz – köszönhetően az orvostudomány és a közegészségügy fejlődésének – a férfiaknak most is rövidebb élet adatik, mint a nőnek, s ez a főemlősökre úgy általában igaz.
„Úgy tűnik, a férfiak hátrányának mély evolúciós gyökerei vannak” – vélekedett a kutató, aki hozzátette, vajon ha ennyivel meg tudtuk hosszabbítani az emberi életet, miért nem vagyunk képesek csökkenteni a férfiak és nők közötti különbséget?
Annak okai között, hogy a hímneműek kevesebb ideig élnek, a genetika és a kockázatos magatartások is szóba jöhetnek.
A tanulmányt a Proceedings of the National Academy of Sciences szaklap közölte.
Kapcsolódó cikk:
A stresszes gyerekkor magas vérnyomással jár?
Mit művel a sejtekkel napi 1 csomag cigi?
B.A.