2016. 03. 01. - 11:32

Mégsem bízhatunk az áfonyalében?

Mégsem bízhatunk az áfonyalében?

A közhiedelemmel ellentétben az áfonyalé mégsem gyógyítja a húgyúti fertőzést – vélekedik egy szakember. Legalábbis nem megiható mennyiségben. Pedig sokan éppen azért fogyasztják, hogy enyhítsék tüneteiket.

Sokan esküsznek a húgyúti fertőzéssel küzdők közül az áfonyalére és fogyasztják napi rendszerességgel annak érdekében, hogy panaszaik enyhüljenek. Sajnos azonban ezzel nem sokat segítenek magukon – állítja Dr. Timothy Boone, orvos, a Houston-i Texas A&M Health Science Center College of Medicine dékán helyettese.

Túl nagy mennyiséget kellene megennünk a hatékonysághoz

 

„Az áfonyalé, különösen a gyümölcslé koncentrátumok, amelyeket a boltokban találunk, nem képesek kezelni a húgyúti- vagy a húgyhólyag fertőzést” – tudatta sajtóközleményében. Valóban hidratál és valószínűleg hatékonyabban „mossa ki” a baktériumokat a szervezetből, ám az áfonyában levő aktív hatóanyag már nem elég intenzív, mire eléri a húgyhólyagot – tette hozzá a szakember.

Csak Amerikában évente több mint 3 millióan küzdenek húgyúti fertőzéssel. Ez a probléma a húgyutak bármely részében felütheti a fejét, legyen az a vese, a húgyhólyag vagy maga a húgycső.

Az áfonyában levő aktív hatóanyag az A-típusú proanthocyanidins (PAC-k), mely hatásos a fertőzést okozó baktériumok ellen, de csak az áfonyalé kapszulákban található meg, a lében nem.

Sokan hiába isszák az áfonyalét

„Meglehetősen nagy koncentrációra, jelentős mennyiségű áfonyalére lenne szükség ahhoz, hogy megelőzzük a baktériumok tapadását – fogalmazott Dr. Boone. – Ez a koncentráció nincs meg a lében, amit megiszunk. Lehetséges, hogy nagyszüleink idejében még hatékonyabb volt…manapság mindenesetre nem az.”

Egy tanulmány ugyanakkor felfedezte, hogy az áfonya kapszulák 50 százalékkal csökkentették a húgyúti fertőzések kockázatát azon nők esetében, akik nőgyógyászati műtéten estek át és közben kanült helyeztek be nekik.

„A tanulmány keretein belül az áfonyát magában használták, beletéve egy kapszulába – ez egyenértékű azzal, mintha 4,7 liter áfonyalét innánk meg. Amint látható, igen nagy mennyiségű tiszta áfonyáról van szó, hogy a fertőzést meg lehessen előzni” – összegezte a felfedezést Dr. Timothy Boone.

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.