Hogy maradunk karcsúk a teljes kiőrlésűtől?
Van, aki régóta áttért már, mások csak félig vagy egyáltalán nem kóstoltak még bele a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztásába. Pedig nem árt kipróbálni, ugyanis ha ilyesmit eszünk, az egy 30 perces napi gyaloglással is felér.
Érdemes váltani a teljes kiőrlésű lisztből készült élelmiszerekre – annak, aki ezt még nem tette meg, vagy ritkán alkalmazza. Meglepő lehet, de az ilyen gabonafélék fogyasztása annyit jelent a karcsúságunk szempontjából, mint ha elmegyünk egy félórás sétára, közepes tempóban.
De miért is jó a teljes kiőrlésű étel? Nézzük meg közelebbről.
A teljes kiőrlésű gabonafélék csökkentik a bevitt kalóriát, melyet az emésztés során a szervezet felszív, s ezzel felgyorsul az anyagcsere is – magyarázta el J. Philip Karl, a témában megjelent, új tanulmány vezető szerzője, táplálkozástudományi szakértő és doktorandusz a Bostoni Tufts Egyetemen.
A barna rizs is az egyik kedvelt, kalóriszegényebb gabona
Miközben más tanulmányok is megállapították már, hogy akik teljes kiőrlésű gabonát esznek, soványabbak és alacsonyabb a testzsírjuk is a fehér lisztes ételeket fogyasztókkal szemben, Karl megjegyzi: nehéz lenne elkülöníteni a teljes kiőrlésű gabona hatásait a gyakori mozgásétól, valamint az összességében egészségesebb étrendétől.
Ezért a tanulmány elvégzéséhez a szakember és kollégái szigorúan ellenőrizték az alanyok étkezését.
A kutatók tették mindezt úgy, hogy pontosan rámutattak a kalóriaszükségletekre – személyre szabva, mind a 81 résztvevő esetében meghatározták, mi számukra az ideális. Az alanyok életkora egyébként 40-65 év közötti volt.
A tanulmány első két hetében mindenki ugyanazokat az élelmiszer típusokat ette, a kutatók pedig figyelték az egyéni kalória-igényeket, hogy fenntartsák a súlyukat.
Ezután az emberek véletlenszerűen lettek kiválasztva arra, hogy finomított gabonás vagy teljes kiőrlésű étrendet folytassanak a továbbiakban. Csak a megbeszélt ételeket ehették, s folytatniuk kellett a fizikai aktivitást, melyet eddig végeztek.
A teljes kiőrlésű gabonából készült szendvicsben jóval több a rost
Azoknál, akik teljes kiőrlésű étrendre álltak át, az eredmények alapján kevesebb kalóriát szívott fel a szervezet és nagyobb mértékben távozott széklet is belőle. Nyugalmi állapotban az anyagcseréjük (vagyis a kalóriaégetésük) gyorsabb volt.
A teljes kiőrlésű élelmiszerek tartalma nagyjából duplája a finomított lisztes ételekének – ennek igen jelentős szerepe van az eredményeket illetően.
A cikket folytatjuk.
Kapcsolódó cikk:
Jobb a kevés szénhidrát, mint a kevés zsír
Kiegyensúlyozott táplálkozás és nassolás?
B.A.