2010. 01. 20. - 06:00

Gyulladás - tünetek, típusok

Gyulladás - tünetek, típusok
A gyulladás az egyik leggyakoribb kórfolyamat, mely sok betegség patológiai alapját képezi.
A gyulladás tulajdonképpen az immunrendszernek egy fertőzésre, vagy irritációra adott láncreakción alapuló válasza. A külső és belső tényezők által kiváltott szövetkárosodás hatására jön létre, célja a károsodás okának, és következményeinek felszámolása. Jelei könnyen észlelhetőek ha a test külső felületén jelentkezik, hiszen a duzzanat, a vöröses elszíneződés, és a melegség mind észrevehető. Ezen kívül fájdalommal, esetleg a gyulladt szerv funkciójának kiesésével jár. A külsőleg is látható és érzékelhető tüneteket már évszázadok óta ismerik, és le is írták azokat.

vér

Vérvétellel is megállapítható, hogy van e gyulladás

 

A gyulladásoknak több jellegzetessége is ismert. A melegséget és a vöröses színt a gyulladt területen a megnövekedett vérátáramlás, és az erek megnövekedett véráteresztő képessége okozza, ezzel egyidőben vérplazma jut a szövetbe. A megnövekedett mértékű érösszehúzodás tovább segítheti a további folyadék szövetbe való kerülését, ennek során alakul ki az ödéma. Mindez fájdalmas, hiszen a vizenyős duzzanat nyomja a körülötte lévő területet, és az abban található idegeket. A védekezésben fontos szerepet játszanak a fehérvérsejtek, hiszen ezek feladata, hogy elpusztítsák a szervezet számára idegen baktériumokat, valamint az elhalt sejtek maradványait. A fehérvérsejtek a gyulladt terület kapillárisaihoz érve megtapadnak az eret borító endotélsejtek felszínén, majd ezeken keresztüljutva érik el a gyulladt szövetrészt. A védekezésben szerephez jutnak még például a hízósejtek, vagy a makrofágok is.

gyulladas

A képen heveny mandulagyulladás látható

 

A gyulladásokat többféleképpen is csoportosíthatjuk. A meglétének az ideje szerint beszélhetünk túlheveny gyulladásról, mely hamar véget ér, viszont halálos kimenetelű. Ha a gyulladás nagyjából 4 nap alatt zajlik le, akkor beszélhetünk a heveny változatról. Ennél tovább tart az elhúzódó gyulladás, 4-8 hétig. Előfordulnak azonban évekig tartó, krónikus gyulladások is. Jellege szerint is többféle lehet, fibrines, gennyes, üszkös, vérzéses.

A gyulladások attól függően, hogy milyen szövetben alakulnak ki, teljes mértékben eltűnhetnek, ilyenkor a szövet regenerálódik. Előrodul azonban, hogy kötőszöveti hegesedés alakul ki, sebek esetén.


-TKL-


További hírek: MCOnet Egészség Online






Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.