2010. 01. 14. - 18:39
A tuberkulózis ma
Ritkán olvashatunk manapság a magyarul gümőkórnak (TBC) is nevezett betegségről, bár a XIX. század legpuszítóbb népbetegségéről van szó, ami a világ egyes részein napjainkban is sok áldozatot követel.
Az évente közel három millió halálos áldozat 95 százaléka Afrikából, és Ázsiából kerül ki, ezeken a helyeken ugyanis nincsenek tisztában azzal, hogy mit is jelent valójában a gümőkór, és azzal sem, hogy elméletileg teljes mértékben gyógyítható. A TBC egy fertőző betegség, mely az esetek legnagyobb részében a tüdőt támadja meg, a mycobacterium tuberculosis bacilus okozza. Ritkább esetben megtámadhatja a nyirok, vagy a központi idegrendszert, a csontokat, bőrt, de az izületeket is. Ha az ember tüdejét támadja meg a betegség, akkor abban gümők keletkeznek, melyek megakadályozzák a normális tüdőfunkciót, innen az elnevezés. Napjainkban mintegy két milliárd ember fertőzött a bacilussal, habár a betegség már gyógyítható.
Tuberkulózis bacilus
A kifejlődött TBC-s megbetegedések háromnegyed része érinti a tüdőt. Sok tünetét észlelhetjük, melyek természetükből adódóan könnyen fel tudják hívni magukra a figyelmet. Ilyen tünetek a vér felköhögése, a hátban és a mellben érzett fájdalom, a borzongás, láz, izzadás alvás közben, valamint a három hétnél tovább fennálló köhögési rohamok, fogyás, sápadtság, az étvágytalanság, és a fáradtság is. A megbetegedés csppfertőzés útján terjed, a beteg tüdejéből, köhögéssel, tüsszentéssel, vagy akár beszéd közben. A betegség egyébként nem csak ilyen módon terjedhet, hanem táplálkozás, sebek, szervátültetés, vagy szex útján is.
TBC-s beteg röntgenfelvétele
A megbízható diagnózis feállításához akár 12 hét is szükséges lehet. Először a betegnek feljegyzik a korábbi betegségeit, amit majd fizikai vizsgálatok követnek. Ezek után a beteg mellkasáról röntgenfelvételt készítenek. A kezelés az esetek nagy részében antibiotikummal történik, előfordul hogy kifejlődött fertőző gümőkór esetén több antibiotikum együttes adása is szükségessé válhat. Ez a betegség antibiotikum ellenálló képessége kifejlődését akadályozza meg. Általában felkutatják azokat akik a beteggel kapcsolatba kerültek, megvizsgálják, és ha szükséges kezelik is őket, így próbálva védekezni a további fertőződések ellen. A gyermekeket érdemes oltani, de felnőtteknek TBC baktérium ellen védő oltás még nem létezik.
-TKL-
További hírek: MCOnet Egészség Online