2016. 08. 15. - 15:40

Csak gondolni kell és tényleg hatásos?

Csak gondolni kell és tényleg hatásos?

Ha meg vagyunk győződve arról: hatékony az edzés, amit végzünk, akkor hatásosabb is lesz – állapította meg egy tanulmány, amely biciklistákat vett górcső alá.

Amennyiben komolyan hisszük, hogy a testmozgás, amit végzünk, előnyös, akkor az is lesz – derül ki egy tanulmányból. Ennek résztvevői kerékpárosok voltak. Úgy tűnik, hogy akik közülük úgy vélték: pozitív előnyei lesznek a bicajozásnak, azok valóban többet tudtak kihozni magukból, mentálisan és fizikailag egyaránt. Akik viszont nem álltak hozzá túlságosan pozitívan, azoknál ez az előny nem mutatkozott meg.

Hinni abban, hogy az általunk végzett testmozgásnak jelentős haszna lesz, nemcsak motiválja az embereket, hanem valóban növeli az edzés hatékonyságát – derült ki az új tanulmányból.

Aki hisz benne, az többet profitál a biciklizésből

Aki hisz benne, az többet profitál a biciklizésből

Német kutatók rájöttek, hogy akik hittek a biciklizés egészségügyi előnyeiben, sokkal jobban is élvezték a mozgást, valamint jóval lazábbak voltak – ezzel szintén hozzájárulva ahhoz, hogy az edzés még hatékonyabb legyen.

A Journal of Behavioral Medicine-ben közölt tanulmányban a kutatók 76, 18 és 32 év közötti embert vizsgáltak. Csoportokra osztották őket, s volt, akiknek levetítettek egy rövidfilmet a kerékpározás előnyeiről. Másoknak ilyet nem mutattak. A résztvevőket arra is megkérték, hogy egy felmérés kérdéseire válaszoljanak – ebből a fizikai aktivitással kapcsolatos gondolataikat szerették volna megtudni, mielőtt 30 perces biciklis edzésen vettek részt.

Majd pedig egy speciális műszerrel mérték a kerekezők agyi aktivitását biciklizés közben.

Azok a résztvevők, akik eleve úgy gondolták, hogy a kerékpározás előnyös, jobban érezték magukat edzés közben, javult a hangulatuk, a szorongás terén is jelentős csökkenést lehetett megállapítani.

Akik eleve magas elvárásokkal léptek be a terembe, kevésbé voltak feszültek és jobban élvezték a testmozgást.

A biciklizés az egyik legkedveltebb mozgásforma

A biciklizés az egyik legkedveltebb mozgásforma

A pozitív kilátásokkal rendelkező valamennyi csoportnál emelkedett az alfa-2 szint, vagyis több energiát is fektettek a mozgásba – s a pozitív hozzáállás valóban nagyobb fizikai előnyöket eredményezett.

Egy jövőbeni kutatás arra fókuszál majd, miként hat a gondolkodásmód az edzésre. A kutatók szerint ugyanis az elvárások és a hangulat valóban befolyásolják, milyen mértékben érnek a gyakorlatok.

„Annak, amit hiszünk és amit elvárunk, hosszútávú következményei lehetnek, például a motivációnkra is, hogy belekezdjünk egy sportba" – fejtette ki dr. Hendrik Mothes, a Freiburgi Egyetem sport és tudomány tagozatának pszichológusa és kutatója. Hozzátette, hogy komolyan meghatározhatja, megyünk-e ismét edzeni vagy inkább otthon maradunk és a kanapén heverve töltjük az időnket.

Kapcsolódó cikk:

5 tipp, hogy lefogyj örökre!

A tüdő egyensúlyát rongálhatja a szesz

 

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.