Az atópiás dermatitis
Az atópiás dermatitis egy nem fertőző, allergiás jellegű bőrbetegség, erős viszketéssel, a bőr kiszáradásával, kivörösödésével jár.
A betegség már csecsemőkorban megjelenthet, azonban valódi atópiás dermatitisről csak akkor beszélhetünk ha az nem múlik el, illetve akkor, mikor idősebb embereknél jelentkezik. Kialakulásának okai a mai napig nem tisztázottak teljesen. Emellett nem is egy betegségről beszélünk atópiás dermatitis esetén, hanem hasonló jellegű, egy betegségcsoportba tartozó betegségekről.
Jelentkezhet akár egy nagyobb foltban is
Kutatásokkal alátámászatották a tényt, miszerint a betegség öröklődik, így genetikai eredetű. Amennyiben mindkét szülő atópiás, úgy a gyermekük 80 százalékos eséllyel örökli azt. Az öröklés egyébiránt nem csak a genetikai tényezőktől függ, hanem egyéb környezeti hatásoktól is. A tényezők között fontos szerephez jutnak a mentális, illetve lelki megterhelések, melyekre az atópiás betegek rendkívül érzékenyen reagálnak. Az atópiás dermatitis egy I. típusú allergiás reakció, ezt a vérben megnövekedett szintű ellenanyaggal lehet igazolni. A tüneteket egyaránt kiválthatják külső, és belső allergének. ilyenek például a mosóporok, különböző kozmetikai anyagok, de például a tojás, vagy a dió is.
De akár ilyen formában is megjelenthet
Amennyiben élelmiszer allergiáról van szó, azt személyre szabottan kell ellenőrizni, orvosi segítséggel. A betegség következtében a bőr szárazsága is jellemzővé válik, és ez tovább súlyosbítja a tüneteket. Ezt okozhatja a túl száraz, vagy túl nedves levegő, a hideg-meleg átmenetek, a gyakori fürdés, de akár a túlzott napozás is. A betegségnek vannak tünetmentes időszakai is, ezeket általában erősebb, gyulladásos hullámok követik. A betegség nem gyógyítható, csak tünetileg kezelhető, viszont ezzel a beteg teljesen tünetmentessé tehető, így jelentősen javul az életminősége. A kezelés elsősorban a szárazság, a vizsketés, és a gyulladás megszüntetésére terjed ki.
-TKL-
További hírek: MCOnet Egészség Online