A túlalvás növelheti a stroke kockázatát?
Egy hosszú, kiadós alvás a hétvégén gyógyír lehet egy átdolgozott hét után, de a túlzott kimerültség és a gyakori túlalvás akár egészségügyi problémákra is utalhat.
Egy új tanulmány kimutatta, hogy azoknak az embereknek akik naponta több, mint 8 órát alszanak nagyobb esélye van a stroke-ra, mint azoknak akik 6-8 órát alszanak. A tanulmányt során 10.000 embert vontak be a vizsgálatba 42 és 81 év között akiket 10 évig követtek nyomon. Figyelemmel kísérték a résztvevők alvási szokásait, valamint a stroke esetek előfordulását.
A fáradékonyságot az elsődleges orvosi vizsgálatok alapján általában a magnéziumhiánynak tulajdonítják
Összességében a tanulmány alapján elmondható, hogy 10 emberből 7 alvásideje 6-8 óra között van és a 10-ből 1 volt akinek az átlagos alvásideje több, mint 8 óra. A tanulmány a férfiak és a nők között nem mutatott ki szignifikáns eltérést. Annak a résztvevőnek, aki a legtöbbet aludt 46%-al magasabb a stroke kialakulásának kockázata. Egy másik érdekesség amit megfigyeltek, hogy a stroke kockázata kétszer akkora volt azok esetében akiknél megfigyelhető volt az úgynevezett "shuteye", azaz az úgynevezett "szunyókálás" mely a nem túl pihentető alvás fogalmát meríti ki.
Túlfáradás esetén fejfájás és forrósság is jelentkezhet, ez esetben azonban egy hosszabb idejű alvás után a tünetek megszűnnek
A kutatók az alvásidő és a stroke összefüggéséből egészségügyi okok jelenlétét sejtették a háttérben. Egy egészséges ember szervezete jelez ha kipihente magát, azoknál azonban ez nem következik be, akiknél valamilyen betegség áll fenn - mely legnagyobb valószínűséggel kardiovaszkuláris, idegrendszeri vagy esetleg rákos eredetű lehet. Éppen ezért a kutatók arra szeretnék felhívni a nagy alvók figyelmét, hogy ha a rendszeres túlalvás és esetleg más tünetek is jelentkeznek, vizsgáltassák ki magukat.
(SJ)