A stressz hathat az időskori makula-degenerációra
Ez a szemprobléma igen gyakori, vezető oka a látásvesztésnek az idősek körében - A kutatók a közelmúltban stressz-értékelő skálát fejlesztettek ki, hogy megtudják, van-e hatása a szorongásnak az időskori makula-degenerációra.
Az időskori makula-degeneráció olyan probléma, melynek hatására jelentősen romlik a látás. Vezető oka a látásvesztésnek az idősek körében.
E komoly, életminőséget rontó egészségügyi gond a tudomány mai állása szerint még nem orvosolható, legfeljebb rosszabbodását lehet megállítani kialakulásának kezdeti szakaszában.
A makula-degenerációra azonban hatással lehet a mindennapi stressz. Az Ohio-i Állami Egyetem Optometriai Tanszékének tudósai elemezték a stressz befolyását az időskori makula-degeneráció (AMD) előhaladására nézve.
„Mivel az időskori makula-degeneráció gyulladásos betegség, tanulmányozni kezdtük az összefüggést a gyulladás, a stressz és az időskori makula-degeneráció kezelésének kimenetele között – mondta el dr. Bradley Dougherty, az Ohio Állami Egyetem Optometriai Tanszékének professzor asszisztense sajtóközleményében. – Bízunk benne, hogy a végére általánosságban jobban megértjük, miként befolyásolja a közérzet a betegség előrehaladását.”
Hatással lehet a stressz az időskori makula-degenerációra
Korábbi tanulmányok már összekapcsolták az időskori makula-degenerációt a stressz magas szintjével, a szorongással és depresszióval, ám arról keveset tudtunk eddig, miként hat a stressz a betegség súlyosságára, esetleg rosszabbá teheti-e az állapotot.
Az egyetem kutatócsoportja a PSS elnevezésű (Perceived Stress Scale) skálát használta, melyet a stressz biológiai markereinek előrejelzésére hoztak létre - ám az időskori makula-degeneráció esetében korábban nem alkalmazták.
A tanulmányhoz 137, AMD-vel küzdő pácienst kértek fel az együttműködésre, akiknek átlag életkora 82 év volt. Mindannyian válaszoltak a PSS skálára. Ún. Rasch-analízis használatával a kutatók megállapították, hogy a teljes PSS skála nem kötődött jelentősen a betegek látásélességéhez, de képes volt szétválasztani a magas stressz-szinttel rendelkezőket a kevésbé stresszesektől, amely az állapotukkal összefügghetett.
A PSS skálát valójában sokkal magasabb stressz-szinttel rendelkező páciensekre tervezték, mint akik részt vettek a tanulmányban – de az elmélet ettől még helytálló.
Ezt a skálát érdemes alkalmazni az időskori makula-degenerációban szenvedőknél, tekintve, hogy a lakosság jó része küzd fokozott pszichés tünetekkel – mondta dr. Bradley Dougherty.
A tanulmányt az Optometry and Vision Science szaklap közölte.
B.A.