6 tipp a futás sebességének növelésére
A futás igen népszerű sportnak számít, mivel a egy futócipőn kívül nem igényel más sporteszközt. A hosszabb távok azonban monotonná válhatnak és szervezetünk hozzászokik az egyenletes terheléshez. Ilyenkor a tempó megváltoztatásával tudjuk ismét felpörgetni edzéseinket.
Futóedzések során a sebességgel való játszadozás rendkívül nagymértékben képes állóképességünk fejlesztésére, valamint teljesítményünk fokozására. Mindemellett új kihívásokat állít elénk, mely által megtörhetjük a néha monotonnak tűnő hosszabb távú futásokat. A tempó gyorsítása sokakat megijeszthet, ugyanis nyilvánvalóan nagyobb terhelést jelent szervezetünk és izmaink számára, azonban a következő 6 tipp segít abban, hogy sebességünket könnyedén és élvezhetően növelhessük.
1. Lépj többet
A hosszú lábú futók természetesen nagy léptekkel haladnak, ám kutatások bizonyították, hogy az átlagos testalkatú embereknél a kisebb, több, gyorsabb lépés sokkal tempósabb és hatékonyabb futást eredményez. Lényege, hogy egyenletesen tartsuk a tempót és ha percenként elértük a 180 lépést, már jó úton járunk.
A futás közösségi sportként is kiváló
2. Futópad használata
Futópad használata közben, ha a gyorsabb tempó mellett döntünk, nincs más dolgunk, mint beállítani a választott sebességet és testünk rá van kényszerítve a tempó felvételére. Ez egy jó módja annak, hogy beütemezett gyorsításokat és lassításokat végezhessünk el.
3. Fuss barátokkal
Ha társaságban futsz, valakinek mindig alkalmazkodnia kell a másikhoz, vagy találtok egy közösen elfogadott tempót mely mindegyikőtöknek jó. Ha a sebesség növelése a cél, válassz nálad gyorsabban futó futótársat aki ösztönöz és hajt téged.
4. Mozgasd a akrjaidat
Karjaink mozgatása futás közben segít a lendület megtartásában, hiszen a karjaink ellensúlyozzák lábaink mozgását. Gyorsabb futás esetében értelemszerűen gyorsabb karmozgás szükséges.
A szabadtéri és a futópados edzésnek is megvannak az előnyei
5. Intervallumedzés
A sebesség növelésének egyik leghatékonyabb módszere az intervallumedzés. Ennek a módszernek a lényege, hogy sprint és normál tempójú szakaszok váltogatják egymást. A sprint szakaszok hossza egyéni edzettségtől függ és fontos, hogy ezen szakaszokba teljes erőbedobással kell futni. 5-6 ismétlés ajánlott egy edzés során.
6. Különböző intenzitású edzések
Fontos, hogy a megterhelő, gyors tempójú futóedzések között legyenek lassabb tempójú edzéseink is, melyek nem összetévesztendőek a pihenőnapokkal. Mindkettő nagyon fontos a szervezetünk számára.
(SJ)