2024. 07. 18. - 08:20

Halott nagyapjának mesél naponta egy kínai férfi mesterséges intelligenciával

Halott nagyapjának mesél naponta egy kínai férfi mesterséges intelligenciával

Egyre nagyobb üzlet a digitális feltámadás – Kínában egyre több ember készíttei el elhunyt szerettei digitális másolatát.

Vajon szeretnénk-e, ha egy elhunyt családtag a társaságunkban maradna, meghallgatná panaszainkat és csevegne velünk, még akkor is, ha csak egy mesterséges intelligencia (MI) által létrehozott digitális fantom lenne?
 
Ez a kérdés foglalkoztatta az internetet Kínában a Qingming Fesztivál környéki napokban, vagyis az év azon időszakában, amikor a kínaiak a halottaik előtt tisztelegnek.
 
Az utóbbi időben emelkedik azon kereskedelmi szolgáltatások száma, amelyek állítják, hogy elkészítik az emberek elhunyt szeretteinek digitális másolatait.
 
Naponta "beszélgethetünk az elhunyttal"
 
Egy, a dél-kínai Guangxi Zhuang Autonóm Régióból származó férfi nemrégiben újra láthatta elhunyt nagyapját, miután fotókkal, hangfelvételekkel és személyre szabott hátterekkel felkeresett egy mesterséges intelligenciával foglalkozó céget. Olvasd el: Mesterséges intelligencia-chatbot keltette volna életre az apját - nem sikerült
 
Mesterséges intelligencia segítségével az elhunytak digitális másolatai velünk maradhatnak
Mesterséges intelligencia segítségével az elhunytak digitális másolatai velünk maradhatnak
 
A 29 éves, névtelenséget kérő férfi a Xinhua hírügynökségnek azt mondta: évekig bántotta, hogy nem tudott búcsút venni a nagyapjától. Most minden este, munka után néhány percet cseveg a „digitális nagyapjával".
 
„Elmondom neki a munkahelyi problémáimat, ő pedig megosztja velem katonaként szerzett tapasztalatait. Annak ellenére, hogy ezek a beszélgetések az általam közölt információkon alapulnak, mégis kellemesen meglepődtem, mert ugyanúgy beszél hozzám, mint amikor gyerek voltam. Ez nagy vigasz számomra” – jegyezte meg a férfi. Olvasd el: Virtuális valóságon át beszélhetünk a halottainkkal
 
Számos kínai e-kereskedelmi platformon kínálnak ma már mesterséges intelligencia „feltámasztási” szolgáltatást. Ezek ára 10 jüantól több mint 10 ezer jüanig terjed.
 
Zhang Yuqiang, a Guangxi fővárosában, Nanningben székelő mesterséges intelligencia-technológiai vállalat társalapítója észrevette, hogy cégük „digitális rokon” szolgáltatásai iránt igencsak megnőtt az igény.
 
A cég kétféle szolgáltatást nyújt: hangot és képet klónozhatnak áldást közvetítő videó létrehozásához, illetve digitális klónt, amely képes egyszerű beszélgetésekre.
 
„A digitális hozzátartozó létrehozásához hangfelvételekre, fényképekre és az elhunyt egyén élettapasztalatairól szóló információkra van szükség. Minél több adatot szolgáltatnak, annál közelebb kerül a digitális másolat a valódi személyhez" - mondta Zhang.
 
Az ilyen szolgáltatásokat ugyanakkor vegyes érzelmekkel fogadták Kína közösségi médiájában.
 
Sok netező mondta, hogy megérintette őt egy videó, amelyben egy blogger mesterséges intelligencia-szoftverrel „támasztotta fel” elhunyt apját és megvigasztalta törékeny nagymamáját.
 
Azonban egy másik, mesterséges intelligencia által generált videó, melyben egy elhunyt híres énekesnő köszönti rajongóit, arra késztette az énekes családját, hogy a videó eltávolítását követeljék, mondván, hogy „felszakította a régi sebeket”.
 
Liang Jia pszichiáter ugyanakkor, a Kínai Orvosok Szövetségének tagja azt mondta: a digitális másolatokkal való beszélgetés segít fenntartani az érzelmi kapcsolatot a halottakkal és lehetővé teszi, hogy azok, akik váratlanul elvesztették szeretteiket, befejezzék a gyászfolyamatot.
 
„A gyászoló rokonok törvényesen kérhetik a vállalattól, hogy mesterséges intelligencia technológiával támasszon fel egy elhunyt személyt. Ám ha a közeli hozzátartozók között nézeteltérés van abban, hogy fel kell-e támasztani az egyént az MI segítségével, akkor vita alakul ki – vélekedett Feng Gui, a Kínai Jogi Társaság tagja.
 
Shen Yang, a Tsinghua Egyetem mesterséges intelligencia és big data professzora szerint a mesterséges intelligencia-technológia fejlődése felvetette a kérdést, hogy a „digitális feltámadás” törvényesen jogos legyen-e.
 
Az is jó kérdés, ki akarja, hogy a halála után a képe fennmaradjon? Ez egy fontos kérdés a mesterséges intelligencia időszakában – tette hozzá a professzor.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.