2024. 08. 01. - 10:30

Életjelek a Marson? - Betalált a NASA technológiája

Életjelek a Marson? - Betalált a NASA technológiája

Évmilliárdokkal ezelőtt keletkeztek azok a leletek, amelyekre a NASA technológiája bukkant rá a közelmúltban a Marson.

A NASA technológiája lehetséges" életjelekre bukkant a Marson – Perseverance roverjük évmilliárdokkal ezelőtt keletkezett leleteket fedezett fel.
 
Az amerikai űrkutatási hivatal járműve egy nyílhegy alakú sziklát észlelt, amelyen erek futnak át. A tudósok megállapították: olyan kémiai jeleket és szerkezeteket tartalmaz, amelyeket a mikrobiális élet alakított ki évmilliárdokkal ezelőtt.
 
A szikla mérete 3,2 x 2 láb - a Grand Canyon-vízesésről, a Cheyaváról kapta a nevét. Olvasd el: Robotokat küldene a Marsra egy főcsillagász
 
Életjelek a Marson? - Betalált a NASA technológiája
Életjelek a Marson? - Betalált a NASA technológiája
 
„A Cheyava-vízesés a legrejtélyesebb, legösszetettebb és potenciálisan legfontosabb szikla, amelyet a Perseverance eddig vizsgált" – mondta el Ken Farley, a Perseverance projekt tudósa.
 
Megjegyezte: egyrészt megvan az első meggyőző bizonyítékuk a szerves anyagokról, a kémiai reakciókra utaló, jellegzetes színes foltokról, amelyeket a mikrobiális élet energiaforrásként használhat fel, s egyértelmű bizonyítékuk van arra, hogy az élethez szükséges víz egyszer áthaladt a sziklán.
 
„Másrészt nem tudtuk pontosan meghatározni, hogyan keletkezett a szikla, milyen mértékben melegíthették fel a közeli sziklák a Cheyava-vízesést és milyen mértékben járultak hozzá ezekhez a tulajdonságokhoz” – tette hozzá a szakember.
 
A Perseverance csapata reméli, hogy a Cheyava-vízesés mintáját visszahozzák a Földre további elemzés céljából.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.