2024. 07. 01. - 11:11
Mikrorobotokat hoztak létre Szegeden
Ismételten áttörő fejlesztéseket ért el a Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK).
Az utóbbi évtizedek technológiai megújulása még mindig rengeteg áttörést hoz el a tudományos kutatásban. Magyarországon a biológiai kutatóközpontokban zajló innovációk között kiemelkedő helyet foglal el robotfejlesztés, ezt a tényt pedig most is megerősítették.
A Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) most olyan setbefogó mikrorobotokat hozott létre, amely már lézerfénnyel is irányítható. Ezek a parányi eszközök forradalmi előrelépést jelenthetnek a biomedikai kutatásokban és az orvostudományban egyaránt.
Jelentős áttörést ért el a magyar fejlesztés
A fejlesztés által létrejött sejtbefogó mikrorobotok lehetővé teszik az egyes sejtek precíz manipulációját, ami alapvetően megváltoztathatja a sejtbiológiai kutatásokat. A hagyományos módszerekkel szemben ezek a mikrorobotok képesek az egyedi sejtek kiválasztására és vizsgálatára anélkül, hogy azok megsérülnének.
A mikrorobotok nemcsak a kutatásban, hanem a diagnosztikában és a terápiában is jelentős szerepet játszhatnak. Képesek célzottan szállítani a gyógyszereket a beteg sejtekhez, minimalizálva ezzel a mellékhatásokat és növelve a kezelés hatékonyságát.
Mindezek mellett a mikrorobotok alkalmazhatók a korai diagnosztikában is, például a rákos sejtek korai felismerésében, ami jelentősen javíthatja a betegek gyógyulási esélyeit.
Forrás: MTI, SZBK
CS.SZ.