2024. 09. 17. - 11:35

A technológia és a mesterséges intelligencia szerepe az árvízvédelemben

A technológia és a mesterséges intelligencia szerepe az árvízvédelemben

Közép-Európa több országában, köztük Magyarországon is komoly árhullámokkal küzdenek és a Duna szintje folyamatosan emelkedik.

A Boris ciklon okozta áradások ismét felhívták a figyelmet arra, hogy a technológia kulcsfontosságú szerepet játszhat az árvízhelyzetek megelőzésében és kezelésében. A mesterséges intelligencia forradalmasíthatja a vízgazdálkodást és a katasztrófavédelmet is.
 
A Boris ciklon következtében Közép-Európa több pontján, köztük Magyarországon is kritikus szintet ért el a Duna vízállása, komoly áradásokkal fenyegetve. Az ilyen természeti katasztrófák előrejelzése és mérséklése most fontosabb, mint valaha. Szerencsére a technológia, különösen a mesterséges intelligencia, új eszközöket biztosít a pontosabb előrejelzések és gyorsabb reakciók érdekében.
 
duna_Arviz_torzs
Az elképesztő mennyiségű eső Ausztriában és Lengyelországban még nagyobb károkat okozott, hozzánk pedig majd most ér ide a tetőzés
 
A mesterséges intelligencia képes a nagy mennyiségű időjárási adatot valós időben elemezni, így a vízügyi hatóságok hamarabb észlelhetik a kockázatokat és hatékonyabb, valamint gyorsabb védelmi intézkedéseket hozhatnak. A mesterséges intelligencia alapú előrejelzési rendszerek a folyók vízszintjének alakulását óráról órára nyomon követik, megkönnyítve ezzel a korai figyelmeztetéseket.
 
Ezen kívül a technológia segíthet a felkészülésben is. A drónok és szenzorok telepítése a veszélyeztetett területeken lehetővé teszi a védelmi infrastruktúra állapotának folyamatos monitorozását, továbbá a mesterséges intelligencia segíthet megjósolni, hol van szükség komolyabb megerősítésekre. A jövőben ezek az eszközök elengedhetetlenek lesznek a hatékony árvízvédelemben.
 
CS.SZ.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.