Fogápolás középkorúként: mire kell figyelni? – 1.rész
Ahogyan az ember halad előre a korban, s egyre több feladata van, hajlamos hanyagolni az egészségét – és a fogápolást is. Mely fogproblémákra érdemes odafigyelnie egy középkorúnak és hogyan előzhető meg?
A felhőtlennek nem éppen nevezhető középkorban egy felnőttre több teher hárul, kezdve a munkától a család, illetve a saját, már idős szülei ellátásáig. Érthető, hogy stressz költözik a mindennapokba, s ez hozzájárulhat betegségek kialakulásához.
Az egészséget, s ezen belül a szájápolást sem szabad azonban elhanyagolni.
A változó korban, mely az 50-es éveikben elsősorban a hölgyeket érinti, kihatnak a hormonális változások a szájüreg egészségére is.
Mi magunk is sokat tehetünk a fogágybetegség és ínygyulladás megelőzéséért a középkorban
Ilyenkor fokozottabb a veszélye az ínygyulladásnak, valamint a fogágybetegség (parodontitis) kialakulásának. S míg az előbbi visszafordítható, ez sajnos a fogágybetegségre nem igaz. A fogíny lassan visszahúzódik a fogakról, s ez idővel a fogak elvesztését is eredményezheti.
Ha hagyjuk, persze. Itt ugyanis azon van a hangsúly, hogy rendszeresen, megfelelően ápoljuk-e fogainkat.
Az alapos szájhigiénia és a rendszeres, fogászaton végzett mélytisztítás sokat segíthet abban, hogy a fenti problémák ne jelentkezzenek nálunk.
Napjainkban szerencsére lézeres kürettálások, fogágybetegséget csökkentő és gyulladást megszüntető kezelések is rendelkezésre állnak.
Otthon is érdemes gondosan ügyelni a megelőzésre – olyan szájöblítőket és fogkrémeket használni, amelyek hozzájárulnak az alapos szájápoláshoz.
A szájöblögetők közül válasszuk a fluoridmentes változatot az alkoholtartalmúak helyett.
A cikket folytatjuk.
Kapcsolódó cikk:
Mi a különbség a gingivitis és paradontitis között?
A fogápolásra az egyetem alatt is ügyelni kell
B.A.