2017. 10. 16. - 12:50

Mi a különbség gingivitis és paradontitis között?

Mi a különbség gingivitis és paradontitis között?

Az ínygyulladást és a fogágybetegséget gyakran említik egy lap alatt, pedig nem tartoznak össze. Mi tudjuk, mi a különbség? A kétféle fogproblémát másként is kell kezelni.

 

Manapság mi magunk is találunk készítményeket a különféle fogproblémák kezelésére, de tudjuk-e vajon, mikor melyiket kell alkalmaznunk?

Ehhez feltétlenül tisztában kell lenni azzal, mi a különbség például az ínygyulladás (gingivitis) és a fogágybetegség (paradontitis) között.

Mindkettő az ínyt érinti, de nem tekinthetők ugyanannak. Az ínygyulladás oka elsősorban a helytelen szájhigiénia, illetve az, hogy a fogkő nagy mennyiségben összegyűlik a fogakon. A dohányzás, valamint a hormonális változás is kiválthat ínygyulladást.

Az ínygyulladás visszafordítható, a fogágybetegség nem

Az ínygyulladás visszafordítható, a fogágybetegség nem

A fogágybetegség kissé komplexebb. A tartós dohányzás ennek kialakulásában is közrejátszik, ahogyan a genetika, a menopauza is, vagy éppen a fogak csikorgatása. Bizonyos gyógyszerek is okozhatják azonban – például az epilepsziára adottak.

Ínygyulladás jelentkezhet már a gyermekeknél is, életünk bármely szakaszában kialakulhat.

A fogágybetegség viszont inkább a 30-as és 40-es korosztályt teheti próbára.

Különösen fontos elkülöníteni a gingivitist a fogágybetegségtől azért, mert az ínygyulladást vissza lehet fordítani. A fogágybetegséről ez nem mondható el.

Tünetek és kezelés

Az ínygyulladásnál az íny begyullad, vérzik. Élénkpiros lehet és duzzadt. Amennyiben fogágybetegségről van szó, a tünetek nem ennyire egyértelműek. A szájíz azonban kellemetlen lehet, rossz lehelet jelentkezhet. Az íny viszkethet, fehéressé válhat, a fogak kilazulhatnak, az íny visszahúzódik.

A fogágybetegséget orvosi beavatkozást és otthoni kezelést is igényel

A fogágybetegséget orvosi beavatkozást és otthoni kezelést is igényel

Az ínygyulladást könnyebb kezelni, mert olykor az is elég, ha másként mosunk fogat, mint eddig – érdemes fogselymet használni, valamint masszírozni az ínyt fogmosás közben. Ezzel eltüntetjük a baktériumokat, csökken a vérzés, visszanyeri eredeti színét az íny.

Amennyiben fogkő okoz ínygyulladást, természetesen a fogkövet kell eltávolíttatni.

A fogágybetegségnél nem érünk el sokat otthoni kezeléssel. Szükség van rendszeres főgkőtelenítésre, mélytisztításra, kürettálásra, ezekkel ugyanis az íny stabil állapota megőrizhető. A fogak kilazulását szintén meg lehet előzni.

Napjainkban ezeket a műveleteket lézerrel végzik a fogászaton, a kezelést hatékonyabbá teendő. A gyógyulás szintén gyorsabb ilyen eszközökkel. Fogágybetegség esetén a páciensnek otthonra is adnak öblögetőt, illetve fogselymet, fogköztisztító kefét fontos használnia. Ugyanilyen lényege azonban az is, hogy helyesen mossa a fogát.

Kapcsolódó cikk:

Jól mos-e fogat a kamasz?

Hogyan kerüljük el a száj betegségeit?

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.