Császármetszés - ha a természetes szülés komoly nehézségekkel járna!
Mikor van szükség császármetszésre?
Leggyakrabban az elhúzódó vajúdás, a fájásgyengeség miatt a baba érdekében végeznek császármetszést, emellett a hirtelen lepényleválás, a harántfekvés, a téraránytalanság, a korábbi császármetszés(ek) illetve fertőzés is lehet ok.
Ma hazánkban a szülések mintegy 15%-ában történik császármetszés, ami a korábbi több ezrelékes anyai veszteséget 0,2 ezrelékre, és a több százalékos szülés körüli magzati veszteséget 10-14 ezrelékre csökkentette.
Ez magában foglalja a koraszülésből származó jelentős veszteséget is (háromnegyed része koraszülésből ered), nem beszélve a maradandó anyai és magzati megbetegedések jelentős csökkenéséről.
A császármetszés technikája szintén lényeges változásokon ment át az utóbbi évtizedekben, egyszerűbbé, biztonságosabbá vált.
Esztétikailag is előrelépést jelentett a szeméremcsont felett vízszintes metszésből végzett császármetszés (Pfannenstiel-metszés, vagy az ún. "bikini-metszés", ahogy a szülő nők nevezik), amelyet ma, egyes speciális helyzetektől eltekintve legelterjedtebben alkalmazunk.
A császármetszés egy igen komoly hasi műtétnek tekinthető, melynek lényege a terhes méh megnyitása és a magzat világra segítése. Általánosságban elmondható, hogy bármely olyan anyai vagy magzati állapot esetén el lehet végezni az operációt, amely a hüvelyi szülést megnehezíti, illetve az anya vagy a magzat egészségkárosodásának fokozott kockázatával jár.
Forrás: www.kismamablog.hu, www.hazipatika.com, www.drimmun.com
Képek forrása: www.greenbabyguide.com, www.medhelp.org
Memo