Van esélyünk a fogtályoggal szemben?
Nem árt időben észrevenni és kezeltetni a fogtályogot – ugyanis ez a kezdetben ártalmatlannak tűnő probléma nagy veszélyeket rejthet magában. A fogtályogról szóló cikk második része következik: a kezelés.
A kellemetlen tünetek mellett a fogtályog súlyos problémát okozhat nekünk. Fontos a korai felfedezés és diagnózis, hogy szakszerűen kezeltethessük.
Cikkünk előző részében a fogtályog tüneteiről és a diagnózis felállításáról volt szó. A kezelés lehetőségeiről most olvashatnak.
Amennyiben tályogról van szó, a fogorvos mindenekelőtt stratégiát állít fel. A cél az, hogy elkerüljük a fertőzést, megmentsük a fogat és megelőzzük a komplikációkat.
A szakember stratégiát dolgoz ki a fogtályog kezelésére
A fertőzés kiküszöböléséhez a tályogot ki kell üríteni – amelyet elvezető eljárással, gyökérkezeléssel lehet elérni. A gyökér műtétje akkor is ajánlott, ha bármilyen, megbetegedett gyökérszövet eltávolítására szükség van - és a fertőzés már alábbhagyott. Ezután a fogra korona felhelyezése javasolt.
A fogtályog leszívásának másik módja, ha a duzzadt ínybe egy metszést ejtenek.
Antibiotikumot azért írna fel, hogy könnyebben megküzdjünk a fertőzéssel. A fájdalom és a kényelmetlenség érzés enyhítésére pedig, amely a fogtályoggal függ össze, meleg, sós vizes, illetve vény nélküli gyógyszert válthatunk ki - mint amilyen az ibuprofen.
Gyökérkezelésre, a beteg fog kiürítésére is szükség lehet
A gyulladás és fájdalom csökkenthető alacsony hatásfokú lézerrel, amelynek hatására a páciens jóval komfortosabban érzi majd magát, amikor az injekciót megkapja.
Megelőzhetjük-e a fogtályogot?
A megfelelő szájhigiénia mindenképp csökkenti a fogtályog kialakulásának kockázatát. Illetve, ha a fogat valamilyen trauma éri, például meglazul vagy a széle recéssé válik, érdemes azonnal fogorvosi segítséget kérni.
B.A.