2013. 06. 11. - 18:05

Mítoszok nyomában, avagy a fogászat 20 leggyakoribb félreértése – 1. rész

Mítoszok nyomában, avagy a fogászat 20 leggyakoribb félreértése – 1. rész
Életünk természetes velejárója, hogy bizonyos információkat a környezetünktől kapunk meg, s magunkévá téve tovább is adjuk azokat. Ezek között találhatunk olyan lényeges tudnivalókat, melyek megkönnyítik a mindennapjainkat, ám akadnak közöttük tévhitek is, melyek olykor negatívan befolyásolják a döntéseinket.

Ilyen mítoszok nyomába eredtünk mi is, hogy kiderüljön, milyen félreértések keringenek a köztudatban a fogászattal kapcsolatban. Dr. Fülöp Papp Mártát kérdeztük, a Naturadent biológiai és esztétikai fogászat vezető fogorvosát és homeopatáját.

1. „Ha sokszor mosunk fogat egy nap, az károsíthatja a fogzománcot.”

Általában elegendő két alkalommal megtisztítani a fogainkat, jellemzően reggel és este. Naponta egyszer a fogközeinket is muszáj megszabadítani a lerakódott ételmaradékoktól, baktériumoktól, ezzel védekezhetünk a legoptimálisabban a fogszuvasodás ellen, erre én az esti alkalmat ajánlom. Ha valamilyen oknál fogva mégis a kettőnél gyakoribb fogmosást tartjuk megfelelőnek, figyeljünk oda, hogy nagyon puha sörtéjű fogkefét válasszunk, megvédve fogzománcunkat a felesleges kopástól.



2. „A drága fogkrémek mindig jobbak, mint az olcsóbbak.”

Az, hogy a pénzünkért milyen minőséget kapunk cserébe, mindig a gyártón múlik, épp ezért nem érdemes általánosítani. Tesztjeink során mi magunk is találkoztunk olcsó, de hatékony termékekkel, de előfordult, hogy egy-egy felkapott márka csalódást okozott. Mindig a személyes igényeink szerint válasszunk szájápolási terméket, és nyugodtan kérjük ki a fogorvosunk véleményét is! Ha homeopátiával kezeljük magunkat, akkor mindig figyeljünk oda, hogy a fogkrém ne tartalmazzon mentát, mert az semlegesíti a hatását.

3. „A cukormentes és/vagy xilitet tartalmazó rágógumi helyettesíti az étkezés utáni fogmosást.”

Ez azért nem teljesen igaz, bár tény, hogy a rágógumik rágása közben termelődő nyál segít lemosni a fogainkról az odatapadt ételmaradékokat, baktériumokat és felfrissül a leheletünk is. A xilitet egyre gyakrabban használják különböző élelmiszerek édesítőjeként, érdemes megismerkedni vele.



4. „Nem szabad fogat mosni, ha vérzik a fogíny.”

A fogínyvérzés minden esetben fogínygyulladást jelez, melynek több oka is lehet. A problémával mindenképp kezdenünk kell valamit, hiszen az elhanyagolt ínygyulladás akár ínysorvadáshoz is vezethet, sőt, a gyulladást okozó baktériumok szabadon vándorolnak szervezetünk különböző területei között. Ínyvérzéses panaszok esetén érdemes puha sörtéjű fogkefét választani és felkeresni fogorvosunkat, hogy megelőzzük a fogágybetegség kialakulását.

5. „Közvetlenül a fogra helyezett fájdalomcsillapító segít enyhíteni a fogfájást.”


Minden fájdalomcsillapító gyógyszert igyekezzünk a rendeltetése szerint használni. Nem csak, hogy nem bizonyul hatékonyabbnak a szájüregben elolvasztott gyógyszer, de még roncsolhatja is a fogat illetve a lágyszövetet (fogínyt). Fogfájásos panaszainkkal forduljunk mindig fogorvosunkhoz.

6. „Ha úgy látjuk, hogy minden rendben van, nem kell fogorvoshoz járni.”


Évente kétszer akkor is érdemes ellátogatni a fogorvosunkhoz, hogy ha úgy látjuk, semmi problémánk nincs. Vannak olyan területek (például két fog közötti felszín) melyeket tényleg csak egy orvos képes ellenőrizni, mi csak akkor vennénk észre, hogy elkezdett szuvasodni a fogunk, ha már fáj. Akkor viszont már késő. A féléves ellenőrzések arra is jók, hogy profi tisztításon essünk át – ilyenkor van lehetőség a fogkőeltávolításra és a polírozásra is.

Sorozatunk hamarosan folytatódik, de addig is vár mindenkit szeretettel a legújabb fogorvosi technikákkal és a leghatékonyabb biológiai orvoslás módszereivel is a Naturadent biológiai és esztétikai fogászat fogorvos csapata Budapesten a Váci utcában, a Fővám tértől pár lépésnyire.

Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.