2016. 05. 19. - 12:55

Mikor kell kivenni a bölcsességfogat?

Mikor kell kivenni a bölcsességfogat?

Ha a családban valakinek már gond nélkül előbújt a bölcsességfoga, az sajnos nem jelenti azt, hogy ez mindenkinél így lesz. Melyek azok az esetek, amikor a fogat el kell távolítani?

Ha baj van a bölcsességfoggal, fájdalmat és problémákat okoz, el kell gondolkodni azon, vajon mire számíthatunk. Megoldódik-e a gond, vagy ki kell vetetni a fogat? Sajnos, az, hogy a família egy másik tagjánál már problémamentesen kibújt a bölcsességfog – például a testvérünknél - nem jelenti, hogy nálunk sem kell aggódni. Minden ember más.

Sokaknál elegendő hely van a fog számára és minden gond nélkül kijön. Sőt, vannak emberek, akik úgy születtek, hogy nincs is bölcsességfoguk. 

Lehet szép a fogsor, de hátul gond akadhat a bölcsességfoggal

De megtörténhet, hogy a fog félig kibújik, ám az íny egy része „kimarad”, dolgavégezetlenül lóg, s ebben az esetben az étel beakadhat alá, baktériumok telepedhetnek meg. Duzzanat képződhet, fertőzés alakulhat ki, ez az ún. pericoronitis.
Vannak tehát esetek, amikor a bölcsességfogat megéri kivetetni, minthogy további problémákat okozzon.

Számos embernél a bölcsességfogat akadályozza a kibújásban valami. Általában a csont vagy másik fog, de az is lehet, hogy az íny alatt elferdül. Ilyen esetekben fájdalmat tapasztalunk, de ez sem igaz mindenkire – megtörténhet, hogy észre sem vesszük a bölcsességfogat, amíg a röntgen ki nem mutatja, hogy létezik.

Fontos a fogorvos gyakori látogatása kamaszéveink alatt és a 20-as évek elején, mert így a bölcsességfog fejlődését is nyomon lehet követni és megelőzhetők a problémák.

Ha baj van, jobb még fiatalabb korban kivetetni a bölcsességfogat

Ha a fog nem is vált ki fájdalmat, előfordulhat, hogy valamikor életünk során mégis problémát okoz. A leggyakoribb, hogy pusztulásnak indul, fertőzés jelentkezhet vagy torlódni kezdenek a fogak, emiatt a mellette levők is károsodhatnak. Jellemzően ínyproblémák alakulhatnak ki.

Súlyosabb esetekre is számíthatunk azonban. Van, akinél folyadékkal teli daganatok, ciszták fejlődnek ki, s ezek tartós károsodással járhatnak a csontokra, fogakra és az idegekre nézve. Ritka esetben tumor is kialakulhat.

Nem mindegyik bölcsességfogat kell azonban kivenni. Ám ha nagy az esély arra, hogy gondot fog okozni – ezt a fogász meg tudja állapítani -, „jobb a békesség”. S célszerű még fiatalabb korban eltávolíttatni a fogat.

Ennek oka, hogy a fogak gyökere ekkor még nem fejlődött ki teljesen, a csontok is kevésbé sűrűek. Ráadásul a fiatalok gyorsabban gyógyulnak. Idősebb korban a felépülés is tovább tarthat.

Kapcsolódó cikk:

4 módszer, ha fáj a bölcsességfog

B.A.

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.