2016. 09. 22. - 12:40

Mikor és hogy muszáj kihúzni egy fogat?

Mikor és hogy muszáj kihúzni egy fogat?

Felnőttkorban olykor elengedhetetlen, hogy egy fogat kihúzassunk. Ennek több oka is lehet, sokszor a nagyobb horderejű problémák megelőzése áll a háttérben. Milyen esetekben célszerű a foghúzás és mire számíthatunk?

A foghúzás nem egy leányálom, s ha csak lehet, a fogászok is törekednek a fogak megtartására. Ám ez bizonyos esetekben nem az egészségünket segíti elő.

Noha tartós fogaink egy életre szólnának, számos okból szükséges lehet az eltávolításuk. Gyakori a fog olyan mértékű károsodása, trauma vagy szuvasodás következtében, hogy már nem lehet javítani.

A foghúzás bizonyos esetekben elengedhetetlen

A foghúzás bizonyos esetekben elengedhetetlen

Az egyéb okok közé sorolhatók az alábbiak.

1.Zsúfolt fogak: előfordulhat, hogy a fogorvosok fogszabályozás céljából vesznek ki egy fogat – így a megjelenést is előnyösebbé tehetik. A cél a fogak megfelelő összehangolása, amely nem lehetséges, ha azok túlságosan nagyok a szánkhoz mérten. Amennyiben egy fog nem képes kitörni az ínyből, mert nincs hely a számára, a fogorvos javasolhatja az eltávolítását.

2.Fertőzés: ha a fogszuvasodás vagy károsodás a cellulózra is kiterjed – amely a fog középső része, idegekkel és erekkel ellátva -, a szájban levő baktériumok ebbe bejuthatnak, ez pedig fertőzést okozhat. Gyakran korrigálható a probléma gyökérkezeléssel, ám ha a fertőzés nagyon komoly, s még az antibiotikumok sem segítenek a gyógyulásban, a fertőzés terjedésének meggátolása érdekében érdemes kihúzni a fogat.

3.Fertőzés kockázata: abban az esetben, ha az immunrendszert veszélyezteti egy fog-probléma – például, ha valaki kemoterápiát kap vagy szervátültetésen esik át -, egy adott fognál már a fertőzés kockázata is indokolhatja, hogy azt kivegyék.

4.Periodontális ínybetegség: amennyiben az ínybetegség – a fogakat körülvevő szövetek és csont fertőzöttsége – eredményeképpen meglazulnak a fogak, szükség lehet az eltávolításukra.

Súlyosabb eseteknél altatásra is szükség lehet foghúzáskor

Súlyosabb eseteknél altatásra is szükség lehet foghúzáskor

Mégis, mire számítsunk?

A fogak kihúzását, kivételét fogorvosok- és sebészek végzik, akiknek a speciális fogeltávolítás terén is van képzettségük, gyakorlatuk. A műveletet megelőzően injekciót adnak helyi érzéstelenítésképpen, hogy elzsibbasszák a fogat tartalmazó területet.

Ha egynél több fogat húznak ki, vagy a fog kivétele nehézséget okoz, erős általános érzéstelenítés is szóba jöhet. Ez megelőzi a fájdalmat és a procedúra alatt gyakorlatilag alszik a páciens.

A beékelődött fogat az orvos nem tudja másként eltávolítani, minthogy felvágja az ínyt és a csontszövetet, amely fedi azt. Ezt követően csipesszel megfogja a fogat, enyhén előre-hátra mozgatja, hogy meglazítsa. A fogat így elengedi az állkapocs csont, valamint az ínszalagok. Súlyosabb esetben csak darabokban lehet kiszedni az eltávolítandó fogat a helyéről.

Amikor a fogat kihúzták, foglalatában rendszerint vérrög képződik. Az orvos gézt rak rá, erre kell a páciensnek ráharapni, hogy megállítsa a vérzést. Bizonyos esetekben szükség lehet néhány öltésre az íny éleinek lezárásához. A varratok maguktól felszívódnak.

A cikket folytatjuk.

Kapcsolódó cikk:

Megelőzhető a fogvesztés egy hormon manipulálásával?

Szívbemarkoló a fogak elhanyagolása - szó szerint

Hogyan kezelhetjük a fogeróziót?

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.