2013. 04. 05. - 11:02

Jönnek a fogak – Hogyan védhetjük meg őket?

Jönnek a fogak – Hogyan védhetjük meg őket?

Korábbi cikkünkben a gyermekek fogait is fenyegető problémákról beszélgettünk, most a megoldási alternatívákat vesszük sorra Dr. Fülöp Papp Mártával, a NaturaDent Biológiai és Esztétikai Fogászat vezető fogorvosával.
Korábban beszéltünk a korai időszakban is már kulcsfontosságú fogápolásról,  a tejfogak szuvasodásról, lehetséges növekedési problémáiról is.
 
Mit kell tenni, hogy megelőzzük a problémákat és miként tudjuk helyes fogápolásra szoktatni gyermekünket?

A szuvasodás már nagyon kicsi korban megjelenhet.

Azoknál a gyerekeknél, akik a cumisüvegből tejet, vagy más cukros italt isznak lefekvéskor - és utána nem mossák meg a fogukat - megjelenik az úgynevezett „cumisüveg fogromlás”. Ez több fogat érint, ezért veszélyes. Nem ajánlott tehát cukros italokat tenni a cumisüvegbe, valamint nagyon fontos ivás után vízzel kiöblíteni a baba száját, hogy elkerüljük a fogak romlását. Kötelező továbbá a napi kétszeri fogmosás.

fogmosás

Ha elég nagyok ahhoz, hogy egyedül mossanak fogat, figyelni és tanítani kell őket, hogy megjegyezzék a helyes mozdulatokat


A fogmosási technikán is sok múlik. Az íny felől a fog felé történő sepregető mozdulatokkal tudunk a legjobban megszabadulni a lepedéktől. Amíg mi mossuk a pici fogát, erről magunk gondoskodhatunk, amikor pedig elég nagyok ahhoz, hogy egyedül mossanak fogat, figyelni és tanítani kell őket, hogy megjegyezzék a helyes mozdulatokat.

Azonban nem csak a fogakra kell koncentrálni fogmosás közben. Az íny gyengéd masszírozásával megakadályozhatjuk az íny alatti fogkő kialakulását és a baktériumok elszaporodását, melyek ínygyulladáshoz vezetnek.

Hogyan kezelitek a szuvas tejfogakat?

A szuvas tejfogakat is –akárcsak a maradó  fogakat- ki kell tisztítani, majd betömni őket. Beszéltünk róla korábban, hogy mivel mi lézerfogászat is vagyunk, fogfúráshoz is használunk lézert a szuvas területek eltávolításához és fertőtlenítéshez. Ezen lézerfogászati technológiákat tejfogak töméséhez is használjuk.

gyermekfogászat

A NaturaDENT Biológiai és Esztétikai Fogászatból hatalmas mosollyal távoznak a gyerekek

A lézeres tömés előkészítéseket - azaz a lézeres fogfúrást - a gyerekek jobban szeretik, mert gyorsan kész, és nem fáj, így érzéstelenítő injekciót, szurit sem kell adni hozzá. Ilyenkor játszunk egy kicsit mindig a gyerekekkel: megmutatjuk az ujjukon, hogy milyen, amikor a lézerfény dolgozik és megtapasztalják, hogy ez tényleg nem fájdalmas. Egyébként lézert használunk akkor is, mikor az őrlő fogak mélyebb barázdáit előkészítjük barázdazárásra, hogy megóvjuk őket a lepedék felhalmozódásától, és könnyebben tisztíthatóbbak legyenek.

Hogyan készül a barázdazárás, és hány éves kortól lehet elvégezni?

Amint az őrlőfogak teljesen előtörnek, már megtörténhet a barázdazárás. A fogakat egy kis polírkefével megtisztítjuk, lézer fénnyel fertőtlenítjük és előkészítjük a felületet, egy speciális zselét teszünk rá, ezt lemossuk, majd megszárítjuk a fogat, és mehet rá a barázdazáró anyag. A tömőanyagot úgy egyengetjük el a fog felszínén, hogy ne legyenek rajta nehezen tisztítható mélyedések és a gyerekek egyáltalán ne is érezzék meg, hogy tömés került a fogukba.

Mit tanácsolsz azoknak a gyerekeknek, vagy szüleiknek, akiknél visszatérő  probléma a szuvasodás?

Ezt okozhatják étkezési szokások, például cukros ételek, italok, szénsavas italok, vagy pedig a nem megfelelő szájhigiénia. Tehát vagy az étrenden kell változtatni, vagy a fogmosási technikán. Mint azt előbb is említettem: napi kétszeri fogmosás fluorid-mentes fogkrémmel, és ínymasszázs javasolt.

fogkrém

A fogmosás alaposságát  - akár drogériában is kapható - plakkfestő tablettával ellenőrizhetjük. Ez nem csak azért jó, mert megmutatja, hogy jól mosott-e gyermekünk fogat, hanem azokat a területeket is kiemeli, melyekre jobban kell koncentrálni. Amikor a gyerekek eljönnek, akkor lehetőség van a fogmosás ellenőrzésére plakkfestő folyadékkal, ami teljesen természetes eredetű, nem tartalmaz mesterséges anyagot és még finom ízű is, amit a gyerekek bátran lenyelhetnek.


Amikor szülő és gyermek kapcsolatáról beszélünk fogápolás, fogvédelem kapcsán, akkor mindig meg kell említenünk a fogágybetegségek problémakörét is. Egy rossz életmód is nagyon súlyos fogágybetegséget alakíthat ki, de a genetikai tulajdonságok alapján már egy gyermekben eleve kódolva lehet a hajlam rá. Meg kell vizsgálni a szülők fogait, a nagyszülőkét is és ha 2-3 vagy több generációra is visszamenően jelen volt, jelen van a betegség, akkor a hajlam szinte fix. Ekkor még jobban oda kell figyelni a fogápolásra és lehetséges, hogy a családi életformától egy eltérő, egészségesebb, tudatosabb életmódot kell tudni folyamatában kialakítani.

Ebben az esetben is súlyos hiba a szülők tagadása, hiszen nem csak önmagukkal, hanem gyermekeik fogaival is elbánnak. Kétlem, hogy szülőként azt szeretnénk végignézni, ahogy gyermekeink fogai a mi nemtörődömségünk miatt fájnak, romlanak, majd szépen lassan kihullanak.

Nem tudtam, hogy ennyi mindenre oda kell figyelni, és azt hiszem, ezzel sokan vagyunk így...

Az emberek nem hallanak eleget a szájápolásról, így sokszor felnőtt korban kell a már megszokott dolgokon változtatni, mert egész eddig helytelenül csinálták. Nagyon fontos tehát, hogy gyerekeinknél már a kezdetektől mindent jól csináljunk. Mi nagyon szívesen látjuk a szülőket, akár csak egy konzultációra, hogy válaszoljunk kérdéseikre, és tanácsokat adjunk.

kismamafogászat

Már érdemes a gondoskodást kismama korban elkezdeni. Ezért is hoztuk létre kismama programunkat és komplett csomagunkat, amely kifejezetten a kismamák és gyermekeik igényei szerint lett kialakítva.

Ha Ön kismama, vagy gyermeke már nagyobbacska, várjuk Önt is és kedves családját szeretettel, a Naturadent biológiai és esztétikai lézerfogászat fogorvos csapata nevében Budapesten a Váci utcában, a Fővám tértől pár lépésnyire.

Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.