Hogyan történik a gyökérkezelés?
Sokan tartanak ettől a fogászati beavatkozástól, noha sok esetben érdemes időben elvégeztetni, mert nagymértékben hozzájárulhat a fog megmentéséhez, meggyógyításához. De hogyan történik pontosan a gyökérkezelés?
Természetes, hogy egy gyökérkezeléshez, ahogyan egyéb fogászati beavatkozásokhoz, nem fűlik igazán a fogunk – ám fontos tudnunk, hogy ezekkel a beavatkozásokkal sokat teszünk fogaink egészségéért és számos esetben a megmentésükért is.
Egy embernek élete során több alkalommal is szüksége lehet gyökérkezelésre. Előző cikkünkben már szóltunk arról, mikor kell gyökérkezelésre sort keríteni.
A gyökérkezelés alapos munkát kíván
Lássuk, hogyan is zajlik pontosan ez a beavatkozás.
A procedúrát megelőzően az orvossal meg kell beszélni, nagyjából hány alkalomra lesz szükség a gyökér kikezeléséhez. Amennyiben fennáll fertőzés vagy tályog a fogban, a fogorvos javasolhatja először antibiotikum szedését.
A gyökérkezelés megkezdésekor helyi érzéstelenítést ad, hogy elzsibbassza a kezelt területet. Ezután az alábbi mozzanatok következnek:
-A gyökérkezelés alatt álló fogról röntgenfelvétel készül, amelyet az orvos figyel.
-A fogász egy műanyag (általában latexból készült) eszközt helyez a fog köré, hogy izolálja azt a nyáltól és szárazon tartsa, egészen a művelet befejezéséig.
-A fog belsejét a szakember különféle oldatokkal fertőtlenítheti, a műanyag eszköz abban is segítséget jelent, hogy ennek a szájba jutását meggátolja.
-A fogorvos elkezdi a gyökérkezelést: apró lyukat fúr a fogba, szakszerű néven a pulpakamrába, itt helyezkednek el ugyanis a fogidegek.
Az idegeket teljesen el kell távolítani gyökérkezeléskor
-Az orvos apró eszközöket használ, amelyeket arra terveztek, hogy a fogból eltávolítsák az idegeket, valamint a fertőzött szövetet. Ezek közül néhányat kézzel is lehet használni, másokat lassú mozgású fogászati eszközhöz kapcsolva lehet alkalmazni. Ezt követően a szakember kérhet még egy röntgent, hogy lássa a gyökér hosszát.
Nagyon fontos ugyanis a teljes ideg eltávolítása a fogfájás megakadályozása érdekében, valamint, a fog újrafertőződésének elkerülése végett – ezek ugyanis újbóli kezeléshez vezethetnek, sőt akár a fogat is ki kell húzni miattuk.
Az orvosnak el kell jutni a fog csúcsához, hogy teljes mértékben eltávolítsa az idegeket.
-Amikor a teljes fog ki van tisztítva, megszárítja a fog belsejét, nedvszívó papírok segítségével. Ha teljesen megszáradt, az orvos egy kitöltő anyagot helyez bele.
-Utolsó lépésben a fogász eltávolít minden megmaradt szuvasodást a fogból, s eldönti, hogy átmeneti tömést helyez bele vagy bezárja a fogat tartós töméssel.
Lehetséges, hogy szükség lesz egy korona felhelyezésére is – indokolt esetben.
Kapcsolódó cikk:
Mikor szükséges a gyökérkezelés?
B.A.