Hogy kell rendesen fogselymezni?
Mulatságos kérdésnek tűnhet, de cseppet sem az: nem kevesen akadnak ugyanis, akik nem tudják, hogyan is kéne szakszerűen használni a fogselymet. Megpróbálkoznak vele, de nem biztos, hogy jól.
Aki rendszeresen és lelkiismeretesen mossa, ápolja fogait, annál is előfordulnak különféle fogproblémák. Miért? A válasz sok esetben az, hogy sajnos a periodontális betegségek ott jelennek meg, ahová a fogkefe nem tud igazán beférkőzni. Ezért találták ki a fogselymet, amelynek alkalmazását sokan nem kedvelik, nem tartják fontosnak, mások pedig, akik használják, nem biztos, hogy jól is csinálják azt.
A fogselymezés igen hatékony módszer a lepedékek eltávolítására a fog felületéről. S nagyon lényeges a megfelelő technika alkalmazása is. Az alábbi kis tájékoztató segíthet nekünk abban, hogy valóban helyesen fogselymezzünk!
Sokan nem tudják, jól használják-e a fogselymet
A felső fogak megtisztítása érdekében a fogselymet szorosan kell tartanunk a hüvelyk- és a mutatóujj között, mindkét kezünkben. Gyengéden vezessük a fogak közé, oda-vissza mozgatással. Ne erőltessük, ha nem megy be megfelelően a fogak közé!
Ezután a fogselymet hozzuk le az íny vonalához, görbítsük C alakba, s így tisztítsuk vele a fogakat. Csúsztassuk be az íny és a fog közötti részre, amíg enyhe ellenállást nem tapasztalunk. A fogselymet le és fel mozgassuk a fog oldalán.
Ne feledjük, hogy alul és felül is két-két fogfelület van, amelyet minden oldalról meg kell tisztogatni. Legyünk óvatosak, nehogy megvágjuk az ínyszövetet a fogak között. Ha a fogselyem beszennyeződik, fordítsuk meg a kezünkben, így a másik oldalát még használhatjuk.
Az alsó fogak közötti tisztítást a mutatóujjakkal és mindkét kézzel végezzük. Az utolsó fogak hátsó felületéről se feledkezzünk meg.
Ha készen vagyunk, öblítsük ki a szánkat megfelelően, a víz ugyanis eltávolítja a plakokkat és az étel-maradékokat. Ne ijedjünk meg, ha vérzést tapasztalunk – ugyanis első héten ez előfordulhat, ha korábban nem használtuk rendszeresen a fogselymet. Ha a probléma a későbbiekben is fennáll, kérjük ki fogorvosunk véleményét!
Amennyiben az íny fájdalmát tapasztaljuk, valószínű, hogy túl erősen végezzük a műveletet.
B.A.