2014. 03. 03. - 16:53

Fogunk és szájunk körüli betegségek: afta, fekély, herpesz

Fogunk és szájunk körüli betegségek: afta, fekély, herpesz

A szájüreg közvetlenül érintkezik a külvilággal, így fokozott veszélynek van kitéve a kórokozók bejutását tekintve. Dr Fülöp Papp Mártát, a Naturadent vezető fogorvosát kérdeztük a legismertebb fog és száj körüli betegségekről, melyek valamelyikével a legtöbben már biztosan részesültek egy kellemetlen találkozásban.

Mit kell tudnunk a szájüregünk flórájáról?

Szájüregünk flórája egy sajátos mikrobákból álló flóra, mely normál esetben fertőző baktériumokat nem tartalmaz. A flórák gyenge pontja az egyensúlyuk, amely fertőzések vagy gyulladások következtében felborul, melyből kifolyólag különböző fog és száj körüli betegségek fordulhatnak elő. Némelyek lappanganak, vagy épp hogy megjelennek, különösen észre sem vesszük őket, a legtöbb viszont kellemetlen érzéssel jár és további kellemetlen szövődményeket is okoz.

Melyek azok a betegségek, amelyek a legtöbbször előfordulhatnak fogunk és szájunk körül?

A leggyakoribb betegségek melyekkel mi is találkozunk fogorvosi kezeléseink során: az afta, a fekély, a herpesz és a szájnyálkahártyán kialakult különböző sebek és tumorok.

Mit kell tudnunk ezekről a betegségekről és hogyan kezelhetjük őket?

Az afta, az emberiség több mint 60%-át érintő szájnyálkahártyán kialakuló sárgás-fehér színű gyulladással körülvett hámhiány. Kialakulásának pontos oka ma sem ismert, feltételezett eredete azonban vírusos, mely immunológiai problémákra vezethető vissza. Kezelést nem igényel, néhány nap alatt magától is elmúlik. Ajánlott azonban ez idő alatt fertőtlenítő szájvíz használata. Kerülni kell a tejtermékek fogyasztását, oda kell figyelni hogy a sérült, érzékeny terület ne legyen kitéve további hámsérülésnek, például ráharapásnak, keményebb ételek által okozott sérüléseknek, például pirított kenyér széle, tört mandula széle és így tovább.

Bár elvileg a afta sebe kezelést nem igényel, pár nap alatt magától gyógyul, de gyógyulása jelentősen gyorsítható ózonos fertőtlenítéssel vagy lézeres fertőtlenítéssel.

Az ózon egy erősen fertőtlenítő hatású gáz, ami elpusztítja az útjába kerülő a baktériumok 99,9 százalékát, miközben fogfertőtlenítés, barázdazárás esetén az ép fogállományt sértetlenül hagyva, illetve az egészséges szöveteket sem bántja.

A Naturadent biológiai és esztétikai fogászatán gyakran alkalmaznak ózonos fertőtlenítést fogtömések,  barázdazárások előtt, valamint fertőtlenítésre afta, herpesz, fekélyek esetén és különböző szájsebészeti beavatkozások, implantáció után,  illetve prevenciós célból a fogszuvasodás megelőzésére.

Az ózonos fertőtlenítés mellett még a Biolase lézeres fertőtlenítést is használják, a Biolase iLase lézeres készüléket alkalmazzák.

A szájfekély szintén egy sárgás-fehér színű, ám hólyag formában jelentkező betegség, amely az immunrendszer legyengülésével hozható összefüggésbe. Kezelést ez a fajta betegség sem igényel, pár nap alatt magától is kifakad a seb, melynek fertőtlenítésére ügyeljünk.
Mivel mind az afta, mind a szájfekély az immunrendszer sérülékenységének, gyengülésének jele, ezért mindenképp célszerű minél több vitamint, ásványi elemet magunkhoz vennünk és fogyasztanunk. Ez persze nem csak az aftát és a herpeszt fogja hamarabb elmulasztani, de sok egyéb területen is pozitív hatásokat fog kiváltani.

A herpesz kialakulásának oka a herpes simplex vírus, melynek lappangási ideje több év is lehet. Tünetei között szerepel a kezdeti viszkető, feszítő érzés, majd apró hólyagocskák kialakulása, melyek kifakadását követően varasodik a seb, majd leválik. Kezelésére számos patikában kapható krém és tapasz létezik, de alkalmazhatunk akár házi praktikákat is. mint például a jegelés.


A herpesz esetén is oda kell figyelnünk, hogy a gyógyulási időszakban lehetőleg kerüljük annak lehetőségét, hogy bármilyen módon is nyálunkkal átvigyük a vírust, a kórokozót más emberekre. Gondolok itt az egyszerű csókra, de lehet ez egy puszi is, és ide tartozik az egy háztartásban élők vagy egy közösségben élők esetében az étkészlet, az evőeszközök, a poharak nagyon alapos elmosása és fertőtlenítése.

Mit tanácsol e betegségek elkerülésére?

Összességében elmondható, hogy az említett betegségek mind immunrendszer befolyásoltság alatt áll, így érdemes odafigyelnünk immunrendszerünk erősítésére, különösen a hideg hónapok alatt. Érdemes sok C-vitamint fogyasztani, a lehetőségekhez mérten sok időt napon tölteni, sétálni, friss levegőt szívni. A téli kevesebb vitaminbevitel mellett a D vitamin hiánya, a mozgásszegénység és a ritkábban szellőztetett lakóterek és munkaterek okozhatják a legnagyobb bajt.

Hogy hatnak ki ezek a betegségek fogainkra?

Alapvetően ezek a betegséges a száj flórájának problémáját jelzik. A száj flórájába beletartoznak a fogak, az íny és a nyelv is. Ha a flóra valamiért gyengült, már nem látja el feladatát, akkor ez kihat a többi résztvevőre is. Ha valami apró kis betegséggel már eleve rendelkezik a fogíny, vagy a fog, akkor ezek felerősödhetnek. Így könnyen előfordulhat, hogy egy lappangó fogínygyulladás most megjelenik és ez bizony észrevehető a pirosas, vérrel megszínezett fogkrémhabban fogmosás után. Ilyenkor mindenképp érdemes felkeresnünk fogorvosunk, mert ez egy nagyon jó, nagyon hasznos jele annak, hogy az ínyünk gyulladásban van, hogy segítséget kér a gyógyuláshoz.

De emellett figyelembe kell vennünk azt is, hogy az afta, a herpesz, a szájfekély esetén is nehezebb, kényelmetlenebb a fogaink megfelelő, alapos ápolása, a mindennapos fogmosás és fogselymezés. Egész egyszerűen fájdalmas az adott terület érintése. Vagyis ezeken a helyeken a fogainkat kevésbé hatékonyan tudjuk megtisztítani, lehetséges hogy marad lepedék az ínyünk felett, illetve alatt, továbbá a fogaink között is maradhat bent ételmaradék. Amint lehetséges, jó alaposan át kell mosnunk ezeket a részeket, illetve ha úgy látjuk, dentálhigiénikus segítségét is kérhetjük.

Ha bármilyen további kérdése lenne a fogunk és szánk betegségeivel kapcsolatban forduljon bátran Dr. Fülöp Papp Mártához vagy csapatának bármely tagjához, akik szívesen látják Önt is, a Szabadság híd pesti hídfőjénél, a Fővám tértől pár lépésnyire csupán. Kérjen bátran konzultációs időpontot!

Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.