Fogsorunk felépítése és betegségei
Ahhoz, hogy megfelelően vigyázhassunk fogaink egészségére, érdemes tisztában lennünk fogsorunk felépítésével és a lehetséges veszélyforrásokkal.
Fogazatunk
Maradandó fogazatunk 32 fogból áll, melyek egyenlő arányban oszlanak meg (16-16) alsó és felső fogsorunk között. A 32 maradandó fog a 4 bölcsességfogat leszámítva a következőképpen épül fel: 4-4 metszőfog, 2-2 szemfog, 4-4 kisőrlőfog és 4-4 nagyőrlőfog.
Bölcsességfogaink - melyekből alsó és felső fogsorunkban is 2-2 található leghátul – nem mindenkinél bújnak elő, de akinél igen, annál csak későn és fokozottan ügyelni kell rá, hiszen számos problémát okozhatnak.
A fogak szerkezete
A fogíny feletti külső réteget a zománcréteg alkotja, mely az emberi test legkeményebb szövetének számít. A fogzománc nem tartalmaz élő sejteket, kalciumból, fluorból és foszforból épül fel. Alatta található a fogbelet körbevevő speciális csontszövet: a dentin, mely a zománcnál puhább, rugalmasabb anyagból épül fel.
A foggyökereket cementréteg fedi, mely a gyökércsúcsnál a legvastagabb. Fogunk belsejét a fog táplálását ellátó erek és az idegrendszerrel kapcsolatot tartó idegek alkotják, melyeket laza rostos kötőszövet vesz körül.
Ezek miatt az idegek miatt érezzük a fogfájást. Szuvasodás esetén a külső fogzománc sérülésével kezdődik a folyamat, mely elhanyagoltság következtében egészen a fog belsejéig terjed, fájdalomérzet kialakulását okozván.
Fogaink alsó és felső része is az arccsontjainkhoz rögzülve található meg, alsó része az állkapocs (mandibula) felső része az állcsont (maxilla) fogmedernyúlványában ül.
Fogágy és betegségei
Fogágynak, a fogak fogmederben való elhelyezkedésének helyét nevezzük, melyben a fogakat gyökérhártya rostok rögzítik. A fogágy feladata tehát a fogak rögzítése, valamint a rágóerő közvetítése a csontokra. A fogágy rögzítő szerepe nem merev, rágás közben mikroszkopikus elmozdulást végez, melyet a gyökérhártya rostok is követnek. Fogágy betegségek esetében az állandó gyulladás következtében ezek a gyökérhártya rostok lebomlanak, melynek következtében az adott fog rögzítése meggyengül, mely a fogak meglazulását és akár elvesztését is okozhatják.
Cikkünk összeállításában segítségünkre volt fogorvos szakértőnk, Dr. Fülöp Papp Márta, a Naturadent vezető fogorvosa és a Naturadent lelkes, mindig mosolygós csapata.
Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért