2013. 03. 21. - 19:06
Fogászati röntgenek
A röntgen segít belelátni testünkbe, így nagy segítség a fogorvosoknak is. Miért utal be fogorvosunk röntgenre és mitől függ, hogy milyen röntgent kell készíteni? Mi a helyzet a sugárzással?
Hogy fér egybe a sugárzás egy biológiai fogászat célkitűzéseivel? Ezekről kérdeztük Dr. Fülöp Papp Mártát, a NaturaDent biológiai és esztétikai lézerfogászat vezető fogorvosát eheti interjúink egyikében.
Milyen céllal készítenek a fogorvosok röntgenfelvételeket, vagy CT-t?
A röntgen nagy segítség számunkra is, fogorvosok számára, ugyanis ez alapján tudunk diagnosztizálni, mérni, döntést hozni, és pácienseink kezelése során a további lépéseket meghatározni.
Amikor egy páciens panaszos foggal érkezik hozzánk, vizsgálat után helyben digitális röntgenfelvételt készítünk a panaszos fogról, hogy megtudjuk, miért fáj, mi okozza a panaszt. A röntgenfelvételeket azonnal ki tudjuk egy érintőképernyőre tenni, ahol a pácienseinkkel együtt át tudjuk tanulmányozni, mi a panasz oka.Fájdalmat okozhat például ha a fogszuvasodás már olyan mértékű, hogy eléri a gyökércsatornát, vagy egy már gyökérkezelt fog begyulladt, vagy a fog olyan mértékben szenved ínybetegségben, ami komoly fájdalmat okoz. Ezeket az elváltozásokat röntgen alapján tudjuk azonosítani és gyorsan el tudjuk dönteni, hogy mit kell tennünk a fog megmentése érdekében, Szerencsére ebben nagyon nagy segítséget jelent a lézerfogászat és mindennapi gyakorlati használata.
Hogyan mérnek a röntgenen?
Mérni inkább 3d CT fogászati felvételen szoktunk, ahol olyan paramétereket láthatunk, melyek segítenek kiszámolni, hova lehet implantátumot, vagy mini implantátumot behelyezni. Pontosan láthatóvá válik, hogy hol, milyen vastagságú a csont, és hol, mennyi hely van az implantátum számára.
Amikor fogbeültetésről beszélünk, akkor nagyon-nagyon fontos, hogy legyen hely, legyen elegendő és erős csont a beültetéshez, hiszen ebbe fog belekötni az implantátum. Ha nincs meg, akkor más módszert kell alkalmazni, vagy csontpótlást kell készíteni.
Sajnos már volt olyan páciensünk, akinek a fogpótlását máshol nagyon csúnyán, felelőtlenül elrontották és óriási fájdalmai voltak, emellett gyulladás és elfertőződés veszélye is fennállt. Szerencsére sikerült megmentenünk a helyzetet, de nem kis erőfeszítésünkbe került. Nem szabad felelőtlenül belekezdeni egy fogpótlásba, esetleg csupán csak a pénztárcánk szavára hallgatva, mert annak súlyos következményei lehetnek.
Panoráma röntgent is használnak implantáláskor? Úgy tudom azon is látszanak az állcsontok.
A panoráma röntgen ugyan megmutatja a teljes szájüreget és az arcüreget a fogakkal, az állcsontokkal és az idegekkel együtt, de nem méret azonosan. Tehát precíz mérésekre, helymeghatározásra nem alkalmas, ezért implantáláshoz nem szoktuk használni, erre inkább 3 Dimenziós CT-t alkalmas. Ahol viszont mindig használjuk az a foghúzás, feltárásos, műtéti bölcsességfog eltávolítás. Ekkor fontos látni, hogy a bölcsességfog hogyan viszonyul az ideghez, mennyire van hozzá közel, valamint a felső fogak esetén a felső állcsonton is meg kell vizsgálni, hogy az adott fog hol helyezkedik el az arcüreghez képest.
Miért? Esetleg komplikációt okozhat a fog helyzete?
Igen, vannak esetek, amikor problémás lehet a foghoz közel futó ideg, vagy az arcüreg közelsége. Ha az ideg megsérül, akkor ideiglenes zsibbadás alakulhat ki. Ha pedig az arcüreghez van nagyon közel, akkor az arcüreg megnyílhat, és ez kezelés után különös figyelmet igényel.
Szerencsére mindkét esetben átmeneti állapotról beszélünk, tehát nem kell komolyabb komplikációtól tartani, viszont szeretnénk még ezeket is elkerülni, a lehető legkisebb kellemetlenséget okozni pácienseinknek.
Említette, hogy a kezelések során röntgen alapján határozzák meg a soron következő lépéseket. Mit jelent ez?
Vegyük például a gyökérkezelést. Ennél a kezelésnél látnunk kell, hogyan alakulnak a csatornák, hány van belőle, merre tekerednek, van-e még olyan csatorna, ami el van torlaszolva, valamint hogy ha nem érünk el a csatorna végéig, azt mi okozza. Ha pedig a gyökérkezelés kész, és az összes csatorna ki van tisztítva, majd le van tömve, akkor egy ellenőrző felvételt készítünk, hogy megvizsgáljuk, a tömőanyag elér-e a gyökércsúcsig, azaz, hogy tökéletesen záródik-e.
Ugyanilyen ellenőrző felvétel készül implantátum, vagy mini implantátum behelyezése után is. Ezeken azt tudjuk megnézni, hogy hogyan helyezkedik el a behelyezett implantátum a csontban.
Milyen mennyiségű sugárzásra számíthatunk ezeknél a felvételeknél?
Az ellenőrző felvételek, és a diagnózis felállításához készített felvételek kis röntgenek, és mivel mi igen modern berendezésekkel dolgozunk, így a sugárzás egy nyolcada annak, amivel normál röntgen során kell számolni. Ez különösen fontos a gyermekfogászat és a kismama fogászat esetén. Mi nagyon fontosnak tartjuk a kisgyerekek védelmét, már születés előtt is.
A Naturadentnél nagyon fontosnak tartják a kisgyerekek védelmét, már születés előtt is
A sugárzás tehát minimális, továbbá ólomköpeny használata is kötelező, így maximális a biztonság.
Mennyire célszerű az első vizsgálatra már röntgennel érkezni?
Javasolni szoktuk pácienseinknek, hogy egy úgynevezett periapikális státuszt hozzanak magukkal, melyet beutaló nélkül is el lehet készíttetni bármelyik röntgen laborban. A periapikális röntgen egy több kis felvételből álló sorozat, melyen jól felismerhető a szuvasodás.
Érdemes a fogorvosi vizsgálat előtt periapikális röntgent készíttetni
Ha páciensünk ilyen felvétellel érkezik, akkor már az állapotfelmérés alkalmával ki tudjuk zárni a problémamentes területeket és meg tudjuk jelölni a problémásakat, mert a röntgen mindig egyértelműbbé teszi, amit klinikailag látunk a szájban. Ha a páciens nem hoz magával röntgenfelvételt, az sem gond, mert itt helyben is el tudjuk készíteni a problémás fogról a digitális felvételt.
Várunk mindenkit szeretettel, a Naturadent biológiai és esztétikai lézerfogászat fogorvos csapata nevében is Budapesten a Váci utcában, a Fővám tértől pár lépésnyire.
NaturaDent
a természet erejével a fogak megmentéséért