2013. 09. 17. - 13:26

Fogápolás betegség idején

Fogápolás betegség idején

Hogyan ápoljuk fogainkat, ha megbetegszünk, például megfázunk?

Itt az ősz és ebben az időszakban akaratlanul is többet vagyunk kitéve fertőzésveszélynek, ami könnyen napokra is le tud dönteni a lábunkról. Ha szeretnénk a lehető leggyorsabban kilábalni a betegségből, érdemes a fogápolásunkra is odafigyelni.

Azt már mindenki tudja, hogy 3-4 havonta érdemes a fogkefét lecserélni, mert napi használat mellet addigra puhulnak, kopnak el a fogkefe sörtéi.

Ha lebetegszünk, például megfázunk, akkor ez annak a jele, hogy jóval több a baktérium, mint ami a normális lenne. Ilyenkor ezek a baktériumok a szájban is megjelennek, sokkal nagyobb terhelésnek téve ki itt is a természetes védekező rendszerünket. Ilyenkor fogkefénkre is nagyobb feladat vár és több baktérium is tapadhat meg a sörtéi között. Ha nem gondoskodunk egy betegség ideje alatt ezen baktériumok eltávolításáról, vagy a fogkefénk cseréjéről, akkor könnyedén visszajuttathatjuk a kórokozókat oda, ahonnan pont el akartuk távolítani. Ha lecseréljük fogkefénk és még jobban odafigyelünk a tisztaságára, gyógyulási időnket nagyban lerövidíthetjük.

 

A betegségeinket szájon át is át tudjuk adni, akár egy puszival, egy csókkal is. De gondosnak tűnő szülőként arra is oda kell figyelnünk, hogy át is adhatunk és el is kaphatunk betegségeket, problémákat gyermekünktől és gyermekünknek. Például a legtöbb esetben a kisbabák szájflórájában nincs jelen a fogszuvasodást okozó baktérium, de ha a földre esett cumit szánkba véve – úgymond - megtisztítjuk és úgy adjuk vissza gyermekünknek, vele együtt a nyálunkban lévő baktériumokat is átadjuk. A visszafertőzés gyermek és szülő között viszonylag ritka, de előfordulhat, például ha gyermekünk van megfázva és valami oknál fogva ugyanabból a pohárból iszunk, vagy ugyanazzal a kanállal eszünk mi is.

Mossuk rendszeres a fogkefénket is

Érdemes a fogkefénket is figyelni és rendszeresen mosni, tisztán tartani. A fogkefe takarítása egyszerű, hiszen csak jó meleg folyó víz alatt jó alaposan dörzsöljük át ujjainkkal. Végezzük ezt el 2-3x hetente és hagyjuk utána megszáradni, szellős, száraz helyen. Ha elektromos fogkefénk van, akkor gyakrabban sterilizáltassuk az UV fénnyel (lásd: Phillips Sonicare fogkefe).

Fogkefénk sörtéinek állapotát úgy tudjuk könnyen ellenőrizni, ha megvizsgáljuk azokat és ha úgy látjuk, hogy a sörték végei letöredeztek, szerteszéjjel állnak, már nincs tartásuk, akkor itt az ideje egy újra cserélnünk.

Egy másik problémakör, betegségforrás lehet, ha rossz fogkefét használunk vagy helytelenül használjuk a fogkefénket. A kemény, hard sörtéjű fogkefék csak nagyon kevés embernek jók. Legtöbbször a puhább, a medium típusú a jó választás, illetve ínygyulladás, fogágybetegség, ínyműtét esetén a soft, hiszen annak a sörtéi a legpuhábbak, legkíméletesebbek, finoman tisztítják meg a fogakat és az ínyt, elkerülve így a kemény fogkefe sörték által okozott fognyaki kopásokat.

Ha helytelenül használjuk a fogkefénket, akkor könnyen megsértjük vele a fogunkat, az ínyünket, a szánk belső falát, amely sérülések nem csak kellemetlenek, fájhatnak, de további fertőzéseknek, és szuvasodásnak is helyet adnak. Ha ilyen problémával rendszeresen találkozunk, akkor mindenképp érdemes, már csak fogaink egészségéért is felkeresnünk egy dentálhigiénikust, aki tud segíteni, hogy hol a probléma, hogy mit csináljunk másképp, hogy a probléma megszűnjön és ne térhessen vissza.

+1 jótanács

Ha úgy érezzük, megjelent valami betegség az életünkben, akkor igyekezzünk egyre nagyobb mértékben gondoskodni szervezetünk vitamin utánpótlásáról, hiszen ezzel segítjük, hogy a lehető leggyorsabban legyőzze a problémát és visszanyerjük vitalitásunk, életkedvünk, mosolyunk. Segítsük szervezetünk gyógyulását és ellenálló képességét C-vitamin bevitelével.

Cikkünk összeállításában segítségünkre volt Dr. Fülöp Papp Márta, a Naturadent biológiai és esztétikai fogászat vezető fogorvosa és a Naturadent dentálhigiénikusainak csapata is.

Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.