2013. 12. 03. - 15:46

Fogápolás az élet derekán – Középkorúak szájápolása

Fogápolás az élet derekán – Középkorúak szájápolása

Avagy hogyan gondoskodjunk fogaink egészségéről a növekvő terhek, szülői feladatok mellett, hogy sötét helyett vidám és napos legyen az a bizonyos középkor.

A középkorúak mindennapjai korántsem felhőtlenek. Megannyi teher nehezedik rájuk, melyet hordozniuk kell nap, mint nap. A kamaszodó gyerekek szokásai, és az értük való aggodalmak, az idősödő szülőkről való gondoskodás és a munka terhei mind hozzájárulnak a stressz és a betegségek kialakulásához. Akárcsak a többi korosztálynál, náluk is nagyon fontos a megfelelő szájápolás, hogy ezeknek a külső hatásoknak kitéve is megőrizzék fogaik épségét.

A változó kor

Életünk során szervezetünk folyamatos változásokon megy át, azonban mégis az 50-es éveket hívjuk a változó kornak. Főleg a női szervezetre gyakorolt hatása miatt gondolunk erre az időszakra így.

A menopauza által okozott hormonális változások a szájüregre is kihatnak. Kialakulhat ínygyulladás, valamint sok esetben a parodontitis veszélye is fennáll. A parodontitis, vagyis a fogágybetegség az ínygyulladással (gingivitis) ellentétben visszafordíthatatlan. A fogíny lassan visszahúzódik a fognyakakról, és a folyamat idővel a fogak elvesztéséhez vezethet. A hangsúly a „vezethet” szócskán van. Ugyanis kitartó, alapos szájápolással, és rendszeres fogászati mélytisztítással az íny állapotát stabilan tarthatjuk és megelőzhetjük a fogak elvesztését. Ebben nagyon nagy segítségre vannak a ma már elérhető lézeres fogágybetegség csökkentő és gyulladásmegszüntető kezelések, lézeres kürettálások és mélytisztítások.



A szájápolás fontos, otthoni részét képezik a fogágybetegségekre ajánlott fogkrémek és szájöblítők használata. Amire fontos figyelni, hogy szájöblögetőből inkább a fluoridmentes változatot vásároljuk és kerüljük az alkohol tartalmúakat.

Tudjon meg mindent a fogágybetegségről és olvassa el cikkeinket ebben a témában: Fogágybetegségről mindent

Elszíneződő fogak

Sokan tapasztalják, hogy életük derekán fogaik már nem olyan fehérek, mint korábban voltak, mosolyuk már nem a régi.

A fogak elszíneződését okozhatják táplálkozási szokások (színes ételek, italok, például tea, kávé, vörösbor), bizonyos gyógyszerek szedése, illetve az, hogy a zománc saverózió hatására kopik, és láthatóvá válik a zománc alatt található sárgább réteg, a dentin. Az elszíneződés folyamatát a táplálkozás megváltoztatásával állíthatjuk meg, a már elszíneződött fogakat pedig fehérítéssel állíthatjuk vissza a régi, eredeti fehérségükre.



Ha fogfehérítést szeretne, javasolt, hogy konzultáljon fogorvosával, dentálhigiénikusával.

A rendelői fogfehérítés lehet ledes, LED lámpás technikával megoldott és lézeres is, ami utóbbi a ma elérhető leghatékonyabb és legkíméletesebb eljárás. Tiszta, gyors, fájdalommentes és hatása hosszan tartó. A rendelői fehérítés után az otthoni fehérítés hatékonyabb, az eredmény is gyorsabban észlelhető.

A legnevesebb fogászatokon már nemcsak a helyi fogfehérítésre gondolnak, hanem hosszú távú, csomagmegoldásokat is kínálnak. Egy ilyen csomag választása jobb megoldás, hiszen szokásaink hatására fogaink előbb-utóbb veszítenek a fogfehérítés során elért fehérségükből, amit egy rendszeres, otthoni fogfehérítéssel ismét visszaállíthatunk. Az otthoni fogfehérítés a csomag része, amit otthon, a fotelben, félévente pár percben mindenki könnyedén elvégezhet.

Egyik ilyen, Magyarországon egyedülálló szolgáltatási csomag a Fehér fogak egy életre program, amit a Naturadent biológiai és esztétikai lézerfogászat dolgozott ki páciensei részére.

Letört fogak, kiesett tömések

A fogászati innováció eredménye, hogy a biológiai fogorvosok ma már olyan tömőanyagokkal dolgozhatnak, melyek kiállják az idő próbáját és amelyek maximálisan fog-és szervezetbarátok.

Azonban nem volt ez mindig így. Pár évtizeddel ezelőtt még az amalgámtömés volt a leggyakrabban használt anyag. Ez az anyag mára elavult technológiának, és szervezetünk ellenségének bizonyult. Az amalgám tömésekben lévő higany lassan oldódva folyamatosan szennyezi, mérgezi az amalgám tömést viselő személy szervezetét. A régi, letört, legtöbbször alászuvasodott amalgám tömések cseréje, eltávolítása mind a fogakra, mind az egész szervezetre jótékony hatással van. Szabadabb, frissebb lesz a szervezet, mivel a nehézfém terheléstől megszabadult, továbbá a mosoly szebb, világosabb, megnyerőbb és természetesebb.



A modern orvostudomány és a természetgyógyászat vizsgálatai alátámasztják, hogy az amalgám tömés fém és higany tartalma okozhat ízületi fájdalmakat, fejfájást, hajhullást. Javasolt tehát ezen amalgámtömések  eltávolítása, és biokompatibilis kompozit töméssel való pótlása. Továbbá mindig javasoljuk az amalgám teljes kivezetését a szervezetből hatékony, amalgámeltávolító kúrákkal.
Amennyiben az amalgám tömés és az alatta kialakult szuvasodás eltávolítása során nagyobb üreg keletkezik a fogban, a hiányzó fog pótlása akár inlay, akár onlay betétekkel, fogpótlásokkal is pótolható.

Többet is szeretne megtudni a fogbetétekről? Olvassa el az onlay és inlay pótlásokkal foglalkozó korábbi cikkünket: Onlay - inlay a fogakba

Cikkünk összeállításában segítségünkre volt fogorvos szakértőnk, Dr. Fülöp Papp Márta, a Naturadent vezető fogorvosa és a Naturadent lelkes, gyermekbarát, mindig mosolygós fogorvos és dentálhigiénikus csapata.

Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.