Fogápolás a fiatal felnőttkorban
Vége a középiskolának, jön az egyetem, a Nagybetűs Élet. Sok minden megváltozik, sok új feladat, egyre több felelősség, új szokások, új környezet. Itt dől el felnőttkorunk egészsége, beleértve fogaink egészségét is.
Húszas éveink során rengeteg a tennivalónk, ekkor kell megalapoznunk a jövőnket, ezért rengeteg a teher és a stressz. Ezekben az években megváltozik az életmódunk, a megszokott napirendünk felborul, másképp táplálkozunk. A stressz, az új szokások és a megváltozott táplálkozás nagyban hozzájárulnak a fogak és az egész szájüreg egészségéhez vagy betegségeinek kialakuláshoz.
Az egyetemi élet
Az egyetemi évekre vegyes érzelmekkel gondolnak azok, akik már túl vannak ezen az időszakon. Bulik, új barátságok, és éjszakába nyúló tanulás. Ebben a korban a fiatalok többsége rászokik a kávéfogyasztásra, mások a stressz miatt dohányozni kezdenek, a bulikon pedig a diákok többsége alkoholt fogyaszt. A dohányzást kivéve, kis mértékben egyik szokás sem lenne olyan káros. Azonban a gyakori kávéfogyasztás elszínezi a fogakat, a nagymértékű alkoholfogyasztás következtében pedig a fogak sav eróziónak vannak kitéve, valamint az alkoholban lévő cukrok is ártanak a fogaknak.
A kávé, vagy tea mellett történő tanulás közben fontos, hogy a kávét gyorsan fogyasszuk el, és öblögessünk vízzel közvetlenül utána, ezzel csökkentve az elszíneződés lehetőségét. A fehérítő fogkrémek használata nem javasolt, akármennyire is csábítóak a fogkrém reklámok. A kávé elszíneződést - mely főleg az alsó front fogak nyelv felöli részén jelenik meg – fogorvos, vagy dentálhigiénikus tudják eltávolítani szakszerűen. Javasolt a fél éves kontroll és fogkő eltávolítás is.
Rendszertelen étkezés, nassolás
A rohanó diákélet, vagy pályakezdő munka során is nagyon fontos egészséges ételeket fogyasztani. Nehéz időt szakítani arra, hogy minden étkezéskor friss ételeket készítsünk, ezért könnyebbnek tűnik, egy előre csomagolt croissant vagy csokit enni. Nincs baj a nassolással addig, ameddig nem a fő étkezéseket váltják fel az édességek. Ha nap közben nem engedi időnk, akkor előző este készítsük el másnapi ebédünket. Ha mégis édességet eszünk, akár ebéd után, akár tanulás közben energiaforrás gyanánt, akkor azt minél gyorsabban fogyasszuk el, mert a folyamatos, órákon át tartó cukor bevitel a legártalmasabb a fogaknak. Ekkor a nyálnak nincs ideje,hogy visszaállítsa a természetes Ph-t, így a fogak folyamatos savtámadásnak vannak kitéve.
Ha nassolás után szeretnénk fogat mosni, akkor várjunk előtte fél órát, hogy a savak által meglágyult zománc regenerálódjon, és ne roncsoljuk a fogat a fogkefével való dörzsölés által. Ha fogmosásra nincs időnk, akkor vízzel öblögetve segíthetünk a száj semleges Ph értékének visszaállításában.
Pályakezdők, megfelelési kényszer
Nem könnyű az iskolapadból kilépve, igen fiatalon a megfelelés világában élni. Pályakezdőként gyakran érezhetjük, hogy a vezetők minden lépésünket lesik, és mindent tökéletesen kell csinálnunk.
Ezt a fajta mindennapos stresszt szervezetünk nehezen dolgozza fel. Az éjszakai csikorgatás, vagy a nap közbeni állkapocs szorítás is ennek a jele. Sokan a szájuk belső felét harapdálják, van, aki pedig az ajkát rágja. Ezek következtében erőltetjük az állkapocs ízületet, megsértjük a nyálkahártyát és fogainkat. A csikorgatás és szorítás ellen, és a fogak védelme érdekében javasolt a harapásemelő sín viselése, melyet fogorvosunk készíthet számunkra.
A sín viselése egész éjszaka ajánlott és ha lehet, akkor napközben, számítógép előtt ülve is javasolt. Ezzel szintén megakadályozhatjuk magunkat abban, hogy a szánkat, vagy az ajkunkat rágjuk. A harapásemelő elkészítéséhez mindössze egy lenyomatra van szükség, pár nappal ezután pedig már át is vehetjük a sínt. Ez a kis sín elkészíttetése nem jár nagy anyagi vonzattal, azonban a hatékonysága igen hamar meglátszik és az ára is nagyon rövid időn belül megtérül.
Gondoljunk csak bele, ha csikorgatunk, lekoptatjuk a rágófelszínt a fogainkról, amit már csak költségesebb tömésekkel tudunk helyreállíttatni, nem beszélve, hogyha még néhány fogat is gyökérkezelni kell, mert a fogbélig lekopott a felszíne.
Bármennyire is nehéz rohanó életünkben időt szakítani magunkra, mindig fontos odafigyelni táplálkozásunkra és a szájápolásra. A fél éves fogászati kontrollt se mulasszuk el, mert minden problémát a kialakulásakor a legkönnyebb orvosolni. Ellenőrizze a tükör előtt: Ha Önnek is kopottak a fogain a fogfelszínek, akkor keresse fel fogorvosát, mert könnyen lehet, hogy a stresszes életmód és a fogcsikorgatás sajnos csak rontani fognak a fogak állapotán.
Érdemes meggondolni, és élni a harapásemelő adta előnyökkel. Ha fogorvosa eddig nem hívta fel a fogcsikorgatásra a figyelmét, akkor keressen bennünket bátran egy konzultáció alkalmával szakorvosaink szívesen adnak választ kérdéseire.
Cikkünk összeállításában segítségünkre volt fogorvos szakértőnk, Dr. Fülöp Papp Márta, a Naturadent vezető fogorvosa és a Naturadent lelkes, gyermekbarát, mindig mosolygós fogorvos és dentálhigiénikus csapata.
Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért