Fáj az állkapcsom – 2. rész - hogyan kezelhető
Korábban foglalkoztunk tünetek szintjén az állkapocsízület problémaköreivel, most a konkrétan alkalmazható terápiás módszerekről faggattuk tovább Dr. Fülöp Papp Mártát, a Naturadent biológiai és esztétikai fogászat vezető főorvosát.
Az állkapocs különböző problémaköreiről ITT olvashat bővebben.
Pár napja beszéltünk az állkapocsízület problémáinak tüneteiről. Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, enyhíthetjük a fájdalmat, akár otthon is?
Az otthoni terápiákkal is sokat javíthatunk az állapotunkon, de szakmai segítség nélkül könnyen többet árthatunk, mint nyerhetünk. Ezért mindenkinek azt tudom javasolni, ha a korábbi interjúnkban is elmondott tüneteket tapasztalja, akkor mindenképp forduljon szakorvoshoz, fogorvoshoz, gnatológushoz, hogy megállapíthassák a problémák valódi okát, súlyosságát és a pontos, valós, hatékony, gyógyító terápia elemeit, lépéseit.
A terápiák, amelyeket mi is alkalmazunk, vagy javasoljuk, hogy pácienseink alkalmazzanak:
Hideg-meleg borogatás
Először jegeljük a területet kb. 10 percen keresztül, majd óvatosan mozgassuk meg az állkapcsunkat (ilyen gyakorlatokat javasolhat a fogorvosunk is), ezután pedig tegyünk egy meleg törölközőt az arcunkra, 5 perc erejéig. Naponta néhányszor ismételjük meg a kezelést.
Puha, pépes ételek fogyasztása
Joghurt, tört burgonya, krémsajtok, levesek, tojásrántotta, párolt zöldségek és gyümölcsök – ezek mind egyszerűen elfogyaszthatók, ha állkapcsunk rehabilitálására van szükség. Ha nem sikerül mindig puha állagú ételhez jutnunk, érdemes minél kisebb darabokra vágni az élelmiszereket, hogy csak minimális rágásra legyen szükségünk, valamint a szánkat se kelljen túl nagyra nyitni.
Gyógyszerek
Magunk is kiválthatunk vény nélkül kapható gyulladáscsökkentőket (ezeket általában fájdalomcsillapítókkal kombinálják), de hagyatkozhatunk a fogorvosunkra is, aki komolyabb medicinákat is elrendelhet. Az izomlazítók segíthetnek azokon, akik előszeretettel szorítják össze fogaikat, a stresszoldók, antidepresszánsok pedig a fogszorítást, fogcsikorgatást kiváltó okot hivatottak kezelni.
Lézeres terápia
A lézerfogászatunk által használt lézeres biostimulációs terápia segíthet a gyulladás csökkentésében és a fájdalom csillapításában. Erre a legalkalmasabb a speciális biostimulációs fejjel is ellátott Biolase ezLase, ami szerves része lézerfogászatunk lézeres készülékei flottájának.
Éjszakai fogvédő
Mindenképp érdemes beszerezni éjszakai fogvédőt azoknak, akik csikorgatják vagy szorítják a fogaikat, hiszen éjjel tudattalanul képtelenek vagyunk kontrollálni magunkat. Az éjszakai fogvédő egyrészről védi a fogainkat a kopástól, másrészről pozícionálással is elősegíti az állkapocsízület nyugalmi állapotát.
Helyreállító fogászati kezelések
Gondoskodnunk kell a hiányzó fogak, koronák, hidak pótlásáról is, hogy állkapocsízületünk természetesen és kifogástalanul funkcionáljon, hiszen foghiány vagy fogelmozdulás esetén az ízületre terhelődik a legnagyobb nyomás, amivel az állkapocs igyekszik a felületi, illetve a rágóterhelést eloszlatni a fogakon. Ha hiány, vagy elmozdulás van, akkor ez természetesen nem sikerülhet egészséges módon, ami akár azonnali fájdalmat, vagy hosszú távon komoly gondokat okozhat.
Mi a helyzet a direkt megterhelő mozgásokkal, mint például a rágózás vagy a kiabálás?
Úgy gondolom, hogy ha adott a probléma, ha tudjuk hogy vannak esetek, amikor fáj az állkapcsunk, az állkapocsízületünk, akkor mindenképp kerüljük a nagyon extrém terheléseket. Kerüljük a rágógumizást, a rágcsálást, az éneklést vagy az ordibálást, ha szeretnénk, hogy állkapcsunk egészsége újra a régi legyen. Ugyanígy nem érdemes a kezünkre támasztani a fejünket, a nyakunkkal és az arcunkkal tartani a telefont vagy egyéb módon egyoldalúan terhelni állkapcsunkat.
Ahogy az interjú elején említettem, sokat javíthatunk de szakmai segítség nélkül könnyen sokat árthatunk az egészségünknek. Ezért mindenkinek azt tudom javasolni, ha a korábbi interjúnkban is elmondott tüneteket tapasztalja, akkor mindenképp forduljon szakorvoshoz, kérdezzen és akár a fogorvosával közösen találják meg azt a megoldási sorozatot, amivel valóban lépésről-lépésre kezelhető az állkapocsízület problémaköre is.
Az állkapocs különböző problémaköreiről ITT olvashat bővebben.
Addig is, legyen szó bármely fenti állkapocsízületben jelentkező fájdalomról, vagy problémáról, a Naturadent biológiai, esztétikai fogászat és lézerfogászat is sok szeretettel, plussz egy nagyon jól felkészült, szakképzett csapattal vár mindenkit.
Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért