2013. 03. 18. - 22:28

Bölcsességfog - miért okoz sok keservet?

Bölcsességfog - miért okoz sok keservet?
Sok ismerősömtől hallottam már, mennyire megkeseríti életüket a bölcsességfog. Ráadásul ez a típusú fog bújik ki legkésőbb, és a leghamarabb romlik el. Szükségünk van rá egyáltalán?
Erről beszélgettünk Dr. Fülöp Papp Mártával, a Naturadent biológiai és esztétikai fogászat vezető fogorvosával.
 
Fogorvosként hogyan vélekedik a bölcsességfog fontosságáról?

A bölcsességfog eltávolítása nem minden esetben indokolt, bár ez az egyik leggyakoribb szájsebészeti beavatkozás. Sok érv szól az eltávolítása mellett, mint pl. a helyhiány, gyulladás, fájdalom, torlódás, tasakképződés, és még sorolhatnám, azonban ha nem okoz panaszt és a fogazatot sem nyomja el az előtörésével, akkor érdemes megtartani.

bölcsességfog

Milyen problémákat okozhat a megléte?

Elsősorban azoknál okozhat problémát, akiknél genetikailag nincs hely az állcsontban a bölcsességfog előretöréséhez.

Ahogy próbál nőni, összetolja a fogakat, így a fogszabályozó orvosnak is sok fejtörést okoz... Ilyenkor inkább a bölcsességfog eltávolítása mellett szoktak dönteni, ami még mindig jobb megoldás, mint valamelyik kis őrlőfog elvesztése.

Másik gyakori probléma, hogy növekedés közben a bölcsességfog nyomja az ínyt, már félig kint van, de a fogkefével nem tudunk annyira hátraérni, hogy rendesen tisztítsuk, így fájdalmasan begyulladhat az íny, és akár egy ciszta is kialakulhat!

Ha eltávolítás az egyetlen módja, hogy megmentsük  a többi még egészséges fogat, akkor vagy ki lehet normál módszerekkel emelni a fogat – ekkor annyira ki van bújva, hogy stabilan rá lehet fogni -, vagy az íny, vagy akár egy másik fog alatt van, akkor szájsebészeti műtéti úton kell eltávolítani, amiben ma már nagy segítségünkre van a lézerfogászat.

Biolase Waterlase iPlus

Ezzel a forradalmi módszerrel nincs szükség többé szikére a műtéteknél, a fogászati lézer fogja vágni a szövetet, ami 100%-osan steril, ezáltal sokkal gyorsabban gyógyul a műtéti seb. Fontos szempont, hogy a lézeres műtéteknél sokkal kevesebb, majdnem 0 a vérzés, mert a lézerfény megalvasztja a vért, ami egyből elzárja az ereket.

Említette a bölcsességfog tisztítását. A nehezebb hozzáférhetőség miatt hamarabb is szuvasodik ez a fogunk?

Nem csak, hogy hamarabb szuvasodik, de mivel sok esetben nekinyomódik az előtte lévő fognak - amely egy teljes értékű, rágó fog -, annak hátsó felszínét sem tudjuk tisztítani, még fogselyemmel sem. Így ezeknek a fogaknak az életét is veszélyezteti a mögötte nyomuló bölcsességfog. Van olyan eset is, amikor olyan helyzetben nő a bölcsességfog, hogy már az íny alatt, a 7-es fog gyökerét elkezdi kikezdeni, szuvasodást idéz elő, és egy idő után egyik fogat sem lehet megmenteni!

Mikor kezdjünk el odafigyelni erre a problémás fogra?

Már gyerekkorban el kell kezdeni figyelni rá. Egy egyszerű panoráma röntgennel meg lehet figyelni, hogy van-e valakinek csírája, és már kiskortól kezdve figyelemmel kell követni, esetleg betervezni a fog eltávolítását, ha úgy látja a fogorvos, hogy gondot okozhat. A csírát egyébként könnyebb eltávolítani és rövidebb ideig tart a műtét.

bölcsességfog

Szerencsére ma már olyannyira kiforrott és kitapasztalt kezeléssé lett a bölcsességfog eltávolítás, hogy egy-egy ilyen műtét már korántsem jár annyi kellemetlenséggel, fájdalommal, mint ezelőtt. Ha hozzátesszük még a lézerfogászati módszereket és készülékeket, akkor nemcsak a beavatkozás „kellemesebb”, hanem a gyógyulás is sokkal gyorsabb, problémamentesebb.

Bölcsességfogainkkal vagy bármely kérdéssel kapcsolatosan vár mindenkit szeretettel Dr. Fülöp Papp Márta és a NaturaDent biológiai és esztétikai lézerfogászat csapata Budapesten a Váci utcában, a Fővám tértől pár lépésnyire.

NaturaDent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.