Az állkapocs ízület szerepe az emberi test egyensúlyában
Az emberi test tudománya egy olyan tudományág, melynek emberi érzékszervekkel érzékelhető részét mindenki saját magán megtapasztalhatja. Ugyanígy a legjobban mozgásban lévő ízületünk, az állkapcsunk mozgását, az emberi test egységében való szerepét és kihatásait is tanulmányozhatjuk magunkon.
Az egyensúly, állkapcsunk és fogazatunk összefüggése (videó forrása: www.youtube.com)
Egy korábbi cikkünkben már olvashattak az állkapocs ízület anatómiai felépítéséről és speciális tulajdonságairól. Most pedig a testi egyensúlyban betöltött szerepét vesszük nagyító alá.
Az állkapocs egyensúlya
Az állkapocs egyensúlyi helyzete kiválóan szemléltethető a nyelés folyamatával. Nyelés során a fogazat mindkét oldalon összeérintkezik, majd egy rászorítás és nyomás érzet után az állkapocs hátrafelé mozdulása érezhető a nyelőcső megnyílása előtt. Ez a nyelés természetes folyamata. Ha azonban egy ceruzát vagy a mutató ujjunkat betesszük az egyik oldali rágófogainkra, akkor a nyelés csak nagyon nehezen kivitelezhető mivel az alsó állkapocs megbillentése – kibillentése az egyensúlyi helyzetből – elzárja a nyelőcsövet. Ennek oka, hogy nem megrágott, nagy falatok ne kerüljenek a nyelőcsőbe fulladást okozva.
Az állkapcsunk a "kapcsoló" szerepében
Felmerül a kérdés, hogy mi érzékelheti az állkapocs kibillenését?
Mivel az állkapocs ízület rendkívül közel van a fülünkben lévő egyensúlyi szervhez, ezért kapcsolatuk és egymásra hatásuk egyértelmű. Ezt bizonyítja a hallójáratba helyezett kisujjal való állkapocs ízületi mozgások érzékelése is.
Az állkapocsunk és az egyensúlyi szervünk kapcsolat
Hogyan hathat állkapocs ízületünk a testtartásunkra?
Az alsó állkapcsunk testtartásunktól függően változtatja helyzetét, mivel a különböző irányokba döntött fejtartás során mindig más és más fogfelszíni rész érintkezése figyelhető meg először. Mivel az emberi szervezetben a hatások oda-vissza működnek, ezért kijelenthető, hogy maga a testtartásunk függ az állkapocs ízületünk pozíciójától is. Ha ez a kiemelten fontos és legtöbbet mozgásban lévő ízületünk valamilyen fogászati probléma miatt kibillen természetes pozíciójából, máris kihatással lehet testtartásunkra.
Állkapocs ízületünk pozíciója és testtartásunk kihat egymásra
Milyen kapcsolat áll fenn a fogazat és az emberi erőkifejtés között?
Előző cikkünkben már megfogalmaztuk a fogazat test vázizom rendszerében betöltött szerepét, miszerint a fogazat felszínén egyenlítik ki egymást a jobb és bal, valamint az első és hátsó vázizmaink. Ezt szintén egy mindenki által ismert gyakorlati példa bizonyítja, mely esetben nagymértékű erőkifejtés során összeszorítjuk fogainkat.
Naturadent - esztétikai, szépség és lézerfogászat